Odborníci z Biologického centra AV ČR provedou v posledních týdnech v srpnu rozsáhlý průzkum lipenské přehrady. Pokud byste se tak pohybovali v okolí, nebuďte překvapeni.
Vodní nádrž budou sledovat po dobu dvanácti dní a nocí za pomoci moderních přístrojů. Využijí přitom také lovných sítí, echolotů a sonarů. Hlavním cílem je zjistit, jak se vzpamatovala populace candáta, kterému před několika lety hrozil kolaps.
Vědci tak budou zjišťovat, zdali jejich populace unese uvolnění restrikcí rybolovu a dlouhodobě zvýšený odlov.
Projekt navazuje na podobný průzkum, který se uskutečnil v loňském roce, a který ukázal povzbudivé výsledky v oblasti zvýšené potravní základny právě pro candáty. Na Lipně začala v loňském roce platit opatření pro lovce těchto dravých ryb, která měla za cíl zvýšit počet candátů a dalších dravých ryb.
Již podle prvních předpokladů se podařilo obnovit společenství candátů, okounů a štik. Jestli je tomu ale skutečně tak, to ukáže samotný průzkum.
Candát obecný je dravá a hospodářsky důležitá ryba, která se původně vyskytovala pouze v povodí Moravy. Postupně se ale rozšířila po celém území ČR. Jeho tělo je protáhlé, z boků zploštělé a hlava je zakončena koncovými ústy.
V tlamě se nachází řada drobných zoubků a také velké tzv. psí zuby. Tělo je zbarveno šedě s odstíny zelené. Jikernačka dorůstá do délky až 130 centimetrů a může vážit 21 kilogramů. Naopak mlíčák dorůstá jen do 70 centimetrů a váží kolem pěti kilogramů.
Patří zároveň k nejvyhledávanějším mezi rybáři a to zejména kvůli kvalitnímu bílému masu.