Domů     .Top
Rychlejší paměťové nosiče budou možné díky českým vědcům!
Václav Roman 11.8.2017

Dosavadní informační technologie přepínají mezi dvěma stavy, jedničkou a nulou. V mnoha ohledech dokážou být výkonnější než lidský mozek, ale ani ty nejlepší počítače stále neumí rozpoznávat a vyhodnocovat například obrazy nebo zvuky tak dobře, jak to dokáže mozek.

Nově vyvíjená technologie by měla umět skloubit výhody fungování počítače a mozku.

„V této oblasti je ještě mnoho neznámých, ale jednu věc víme určitě: že naše paměťové součástky umožňují tisíckrát rychlejší zápis než počítačové paměti, které používáme dnes,“ říká profesor Tomáš Jungwirth, vedoucí oddělení spintroniky a nanoelektroniky ve Fyzikálním ústavu.

Kromě mimořádné rychlosti nových nosičů vyzdvihuje také jejich další možné funkce, které se v některých ohledech blíží funkcím lidského mozku.

Fyzikálně vycházejí tyto nové paměti z látek, kterým se říká antiferomagnety. Ty se navenek nechovají magneticky, ale uvnitř magnetické jsou. Jejich magnetismus lze navíc ovládat elektrickým proudem, což se podařilo díky loňskému objevu vědců z Fyzikálního ústavu.

Některé z těchto materiálů se vyskytují i v přírodě, jako chalkopyrit, dají se však vyrobit i uměle. Jak však upozorňuje Tomáš Jungwirth, jde pouze o začátek: výzkum stále probíhá a kromě již podaných přihlášek na mezinárodní patenty se připravuje ještě mnoho dalších, to vše v rámci dlouholeté spolupráce Fyzikálního ústavu s japonskou firmou Hitachi.

„Je to tak velký skok, že je těžké odhadovat dobu, kdy a v jaké formě by se náš výzkum mohlo podařit převést do praxe. V našem oboru spintroniky ale existují příklady, jako jsou čtecí hlavy pevných disků, kdy od základního fyzikálního objevu k masovému rozšíření došlo v horizontu deseti let.“.

„Výpočetní technika se v posledních několika letech od základu mění: dřív to byla krabice, která stála na stole, dneska ji nosíme s sebou po kapsách, vozíme v automobilech… Vzniká nový svět, takzvaný internet věcí, a já věřím, že by se v něm mohly uplatnit i naše nové součástky.

Na našich nových čipech ukazujeme, že vývoj budoucích aplikací není sci- fi, ale reálná možnost. I díky tomu jsme dostali letos evropský grant,“ komentuje to Tomáš Jungwirth.

Výzkum koordinuje Fyzikální ústav AV ČR, dále se na něm podílí Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, tři Max-Planckovy instituty v Německu, univerzita v Mohuči, britská univerzita v Nottinghamu a španělská firma IGSresearch Ltd.

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz