Je zcela bez pochyb, že růst populace, degradace půdy, eroze, klimatické změny, globální ceny potravin, atd. mají významný vliv na africkou půdu. Výraznou roli hraje zejména vysychání Afriky. Lze tak bez okolku říct, že se Afrika nachází na pokraji propasti.
Situaci, jak jsme již zmínili, komplikuje změna klimatu. Podle odborníků dochází k vysychání velkých částí Afriky. Kvůli tomu dochází k přeměně půdy na poušť, což sebou přinese nejen hladomor, ale i další problémy pro obyvatelé.
Hladomor již zasáhl tři země a přes deset milionů lidí v Somálsku, Nigerii a Jižním Súdánu jsou nyní také na pokraji vyhladovění. V mnoha oblastech je země natolik vysušená, že ani méně častý déšť, situaci nepomůže zvrátit.
Zemědělskou půdu ale ničí i další skutečnosti. Jedna z nich je růst obyvatelstva. Afriku tak čekají problémy s nedostatkem jídla. Jednotlivé oblasti budou vyloženě závislé pouze na dovozu. Okres Laikipia, který se nachází pouze 100 kilometrů severně od metropole Nairobi je zcela jasným ukazatelem prohlubující se krize.
Na náhorní plošině zde navzájem bojují o kousek půdy chudí pastýři, bohatí vlastníci půdy, velkochovatelé dobytka, ekoaktivisté, ale také zvířata jako jsou sloni, lvi, hyeny, zebry ad. Lidé a zvířata zde doslova soupeří o každý metr půdy, a tak dochází k násilnostem. Jen od začátku roku bylo zavražděno kolem 80 lidí při místních nepokojích.