K úspěchu na poli evropských kosmických programů pomáhá nadějným českým start-upům od loňského května ESA BIC Prague. Pražský inkubátor Evropské kosmické agentury (ESA) je součástí sítě 16 evropských podnikatelských inkubátorů ESA BIC..
Inkubátor se zabývá především podporou přenosu vesmírných technologií do běžného života. Po dobu 5 let podpoří 25 vybraných start-upů, z nichž každý může během maximálně dvouleté inkubace čerpat podporu až 50 tisíc eur. Na program je vyčleněno téměř 70 milionů korun.
Dva roky v inkubátoru
Operátorem podnikatelského inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA) je Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, hlavními partnery projektu jsou pražský Magistrát, Ministerstvo dopravy ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
Inkubátor ESA BIC Prague nad rámec finanční podpory poskytne vybraným účastníkům konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. „Vybrali jsme prvních 6 českých start-upů, jejichž nápady zaujaly Evropskou kosmickou agenturu, prošly hodnocením a nyní je čeká až dvouletá inkubace v pražském kosmickém inkubátoru,“ říká Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest.
Pojďme si tedy úspěšnou šestici českých strart-upů představit.
Jízdní kola pro družice
Jakže? Ano, je to tak. Výrobce supermoderních kol Festka totiž vyrábí rámy svých velocipedů s využitím grafenu, což je super lehká a pevná forma uhlíku využívaná v materiálech pro kosmonautiku.
„Grafen používaný ve vesmírném průmyslu je zatím extrémně křehký, při startu kosmických raket se často poškodí. Když z něj ale dokážeme postavit stabilní rám kola, může to vést i k vylepšení vlastností vesmírných družic,“ vysvětluje Michael Moureček, spoluzakladatel Festky.
Start-up NG Aviation zase nabízí unikátní řešení, jak se letiště a poskytovatel navigačních služeb mohou integrovat do jednotného evropského vzdušného prostoru na nejvyšší úrovni z pohledu digitalizace leteckých dat. „V portfoliu našich produktů AIME (Aeronautical Information Management) je služba monitorování pohybů vozidel a letadel po letištích na digitálních mapách.
Pro přesné určení pozice využívá nejmodernější družice Evropské vesmírné agentury,“ vysvětluje Michal Demko, COO a spoluzakladatel NG Aviation.
Dětské výlety s nápovědou z orbitu
Mobilní aplikace start-upu Triphood vypráví během cestování a výletů originální příběhy, které mají zejména děti přimět k pobytu venku. Podle GPS polohy se po příchodu na dané místo vždy odkryje kus příběhu, hádanky nebo zajímavosti z historie.
Triphood využívá satelitní lokalizaci GPS a je názornou ukázkou, jak se investice do vesmírných technologií následně projeví i v řadě dalších oborů.
Propojit cestovatele s místními poskytovateli zábavy a jedinečných zážitků umí mobilní aplikace start-upu TuddyTuddy natolik dobře, že i ona v ESA uspěla. „Pro její fungování samozřejmě používáme GPS. V návaznosti na naši spolupráci s vesmírným inkubátorem ESA BIC Prague plánujeme další rozšíření funkčností spojených s GPS systémy,“ doplňuje Lucie Hošková z vedení firmy.
Start-up Big Terra má pro změnu ambice pomoci africkému zemědělství. Kombinuje satelitní data, meteorologické stanice a numerické modely počasí, aby poskytl zemědělcům a dalším subjektům zapojeným do zemědělské infrastruktury jeden prostor pro data podporující jejich rozhodování při řízení zemědělských činností. Od toho, kdy začít se sázením, jak plodiny rostou, jak nejlépe podpořit jejich úrodu, až po návrh optimální doby pro sklizeň.
Jak na Renoira? Z kosmu!
Celosvětově unikátní, nejmodernější spektrální rentgen pro inspekce a ověřování umění. To je hlavní trumf start-upu InsightART. Jejich stejnojmenná technologie poskytuje informace o složení pigmentu v obrazech a nabízí bezprecedentní podrobné údaje o snímaném obrazu.
Pomáhá tak při ověřování autentičnosti historického díla a zároveň přináší jedinečný a vysoce detailní pohled za horní vrstvy malby, který pomáhá restaurátorům v jejich vysoce přesné práci. InsightART je výsledkem kosmického výzkumu částic a detektory s touto technologií jsou provozovány jako dozimetry a trackery částic na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Kamil Miketa
FOTO CZECHINVEST a ESA