Vědci nedávno upozornili na neobvyklou aktivitu v oblasti amerického národního parku Yellowstone. Kolem supervulkánu totiž zaznamenali stovky zemětřesení, a jak je patrné, tamní mohykán dal o sobě opět vědět.
Pod pod kráterem sopky v hloubce pěti až 14 kilometrů se totiž nachází téměř 90 kilometrů dlouhé a bezmála 30 kilometrů široké jezero magmatu.
Je to až neuvěřitelné, ale v tomto jezeře se nachází podle odborníků 200 až 600 kilometrů krychlových lávy. Pokud by vulkán vybuchl, mohlo by to způsobit ne oblastní, ale celosvětovou katastrofu. Nejvíce zasaženy by byly samozřejmě obyvatelé USA. Okamžitě by v nejbližší vzdálenosti od epicentra zemřelo kolem 87 000 lidí a až dvě třetiny země by se kvůli popelu a zablokování slunečního světla staly neobyvatelnými.
Situace v parku se od doby, kdy jsme vás o tomto problémů poprvé informovali, neustálé zhoršuje. Za poslední dva týdny bylo v oblasti zaznamenáno kolem 878 otřesů. Vědci z United States Geological Survey (USGS) sice obyvatelé prozatím uklidňují a tvrdí, že neexistuje žádné riziko výbuchu, ale i tak je zapotřebí danou situaci neustále sledovat.
Institut YVO, který pravidelně sleduje zemětřesení a sopečnou činnost v okolí parku uvedl, že k 26. červnu bylo zaznamenáno 878 událostí. Došlo tak například k jednomu zemětřesení velikosti 4, pěti zemětřesením v rozsahu 3,68, 68 zemětřesení o síle 2,277 a 277 zemětřesení v rozmezí velikosti 1,508. Podle Jacoba Lowensterna z YVO nepředstavuje tento roj výrazné nebezpečí. V minulosti podle něho byly zaznamenány větší roje.
Podle vědců se tak riziko výbuchu pohybuje kolem 1:730 000. Pokud by ale došlo k explozi, popel by hned zasypal oblast 800 kilometrů od parku a jeho vrstva by měla výšku až 10 centimetrů. Společně s popelem by se vychrlila láva o teplotě kolem tisíce stupňů Celsia a množství plynů, včetně oxidu siřičitého.
Ten by mohl způsobit kyselé deště a globální ochlazování. Výbuch by nevyhladil lidstvo, ale měl by devastující dopad zejména na západní část USA.