Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR a Středoevropského technologického institutu CEITEC přinesli světu řadu teoretických a experimentálních poznatků o tom, jak nečistoty v železe, niklu a hliníku snižují soudržnost materiálu, což může vyústit v totální selhání kovových konstrukcí.
„Tuto takzvanou mezikrystalovou křehkost způsobují příměsi a stopové prvky, které nejdou při výrobě dané součástky nikdy zcela odstranit . Postupem času se hromadí v místech mezi jednotlivými krystaly látky nazývanými hranice zrn,“ vysvětluje profesor Mojmír Šob.
„Příměsi mají tendenci se při vyšších teplotách hromadit na hranicích zrn a měnit vazebné poměry tak, že může snadno nastat výrazné snížení koheze materiálu a bleskové rozlomení součásti,“ doplňuje profesor Pavel Lejček.
Zatímco pracoviště Akademie věd ČR provádějí zejména experimentální výzkum, na brněnských pracovištích se pak výzkumníci zabývají především modelováním vlastností materiálu a simulacemi struktur. Vědci během výzkumu získali například poznatky o magnetismu hranic zrn.
Výsledky základního výzkumu budou užitečné odborníkům, kteří se zabývají novými možnostmi zpracování kovů.