Nedaleko australského pobřeží, na ostrově Rottnest, vědci nalezli neobvyklý hrot kopí vyrobený ze zeleného skla. Artefakt je nejméně sto let starý.
Experti společně se studenty z University of Western Australia byli na ostrově kvůli exkurzi zabývající se domorodým obyvatelstvem z této oblasti. Během výletu jeden ze studentů našel blyštivý předmět.
Po bližším prozkoumání se ukázalo, že se jedná o vzácný hrot kopí. Unikátní byl zejména materiál. Na rozdíl od ostatních podobných nálezů, byl nově objevený artefakt vyroben z průhledného zeleného skla. Běžně se přitom hroty na této lokalitě vyráběly spíše z keramiky.
Podle archeologů se kopí na ostrově používala hlavně k obchodování a upevňování vztahů mezi jednotlivými populacemi. Artefakty ale měly i praktické využití. Domorodci je používali na lov malých klokanů quokka.
Vzácné skleněné kopí bylo důkladně prozkoumáno a zdokumentováno. Poté ale bylo uloženo zpět na místo nálezu. Podle přesvědčení domorodých obyvatel, totiž předměty z minulosti musí odpočívat na svém původním místě.