V centrálním Súdánu na lokalitě Sphinx je ve výšce 1,3 – 3,2 metru nad zemí možné pozorovat sérii několika malých děr, které bezpochyby do skal vyhloubil člověk. K čemu útvary sloužily, až doposud nikdo netušil. Čeští vědci ale přišli s možným vysvětlením..
Podivné útvary až doposud lákaly pouze odborníky na pravěké umění, kterým se původ děr vysvětlit nepodařilo. Na lokalitu se proto vypravili vědci z Českého institutu egyptologie.
V prvním kroku se výzkumníci pokusili zjistit, jak lidé do skal díry vyvrtali. Vzhledem k tomu, že se v útvarech nenašly žádné stopy kovů, je pravděpodobné, že prohlubně vznikly jinak. Přesnou metodu se vědcům zatím určit nepodařilo, je podle nich ale jisté, že vyvrtat díry bylo velice náročné a zabralo to jejich tvůrcům obrovské množství času.
Druhou etapou výzkumu bylo stanovení hypotézy, k čemu podivné díry sloužily. Podle českých egyptologů se jako nejslibnější vysvětlení jeví, že útvary vznikly jako součást dávné architektury. Do děr zapadly dřevěné tyče, které byly součástí jednoduchých přístřešků.
Experti se domnívají, že obydlí vznikla s největší pravděpodobností v období mezolitu, 9000 – 5000 let před naším letopočtem. Je ale možné, že jednoduché stavby lidé postavili až mnohem později. Útvary se totiž vědcům zatím nepodařilo datovat.