Solární energie je čím dál tím víc ekonomičtější. Doposud byly nevýhodou perovskitové solární články, které neměly dlouhou životnost. Vědcům se ale podařilo vyvinout solární článek, jenž fungoval déle než 10 tisíc hodin a vykazoval účinnosti přeměny energie 12,7 procent.
Perovskity disponují krystalickou strukturou, oxidem titaničito-vápenatým (CaTiO3). Jsou tak daleko výhodnější, než solární současné křemíkové články. Mohammedovi Khaja Nazeeruddinovi a jeho týmu ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne se totiž podařilo vyvinout takový článek, který by fungoval déle než 10 tisíc hodin bez ztráty výkonu.
Solární článek byl při testech vystaven extrémním podmínkám a to dokonce horším, než s jakými přijde do styku během reálného provozu. Vědcům pomohla kombinace dvourozměrně a trojrozměrně uspořádaného perovskitu.
Nejen díky tomu dosahuje účinnosti přeměny energie 12,7 procent. Pokud se z tohoto materiálu vyrobí modul o velikosti 10×10 centimetrů, účinnost sice klesne na 11,2 procent, i tak se bude jednat o vysokou hodnotu.
Je to sice o dost méně, než některé používané solární články, u kterých se účinnost pohybuje kolem 25 procent, ale i tak lze považovat tento úspěch za výrazný technologický pokrok v oblasti solární energie.
V současné době se využívá výhradně solárních článků na bázi křemíku. Ten prošel dvacetiletým vývojem a jen těžko se hledají další vylepšení. Nevýhodná je také jeho výroba, kdy musí být využito extrémních teplot. Zdá se tedy, že perovskitové články by mohly být ideální náhradou.