Po dvouleté analýze se podařilo českým astronomům objevit v meteorickém roji Taurid několik planetek o velikosti 200 až 300 metrů. Je tady tak jisté riziko, že by se tyto malé planetky mohly srazit se Zemí. Na druhou stranu takových úvah již tady bylo plno.
Obvykle se astronomové na toto téma příliš nevyjadřují. Až nyní se k případným komplikacím vyjádřil Pavel Suchan, mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR. „Jedná se o první případ, kdy astronomové nevyvracejí lehkomyslné předpovědi srážky se Zemí. Naopak se obávají skupiny těles, které je zapotřebí pozorovat a hlídat.“.
Taurid způsobuje nad Zemí nejméně čtyři meteorické roje. Dva jsou aktivní od konce září do začátku prosince (v noci) a dva od konce května do poloviny července (ve dne). Astronomové z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR tak začali studovat těchto 144 meteorů bolidů automatickými digitálními kamerami, které jsou rozmístěny na třinácti místech v ČR a po jednom na Slovensku a v Rakousku.
Dráhy těchto meteorů tvoří definovanou strukturu ve sluneční soustavě a rovněž se k sobě vzájemně přitahují, což by mohlo naznačovat, že vznikly rozpadem většího tělesa. Pozorované bolidy vážily zhruba od desetiny gramu do jedné tuny a více.
Sice se tak jedná většinou o křehká tělesa, ale i ta mohou při podobné velikosti proniknout hluboko do atmosféry.
Nová data navíc ukázala přítomnost metrových těles v nově vzniklé větvi Taurid. Ale nejsou to jen malá tělesa pohybující se společně kolem Slunce, ale nachází se zde i několik větších asteroidů o průměru až několik set metrů.
Po určité době se Země s touto větví po dobu tří týdnu potkává. Z tohoto důvodu je riziko srážky se Zemí větší.