Čtvrtý červnový den roku 1942, tedy před 75 lety, došlo ve světě k dvěma zásadním událostem. Nacistický pohlavár Reinhard Heydrich v Praze podlehl následkům útoku, který provedli příslušníci československých ozbrojených sil.
A na druhé straně planety u pacifického atolu Midway začala bitva mezi japonskými a americkými jednotkami, která znamenala zásadní obrat ve válce v Tichomoří..
První výstřely bitvy padly již 3. června, naplno se boje rozhořely další den. Ze čtyři dny trvajícího měření sil vyšli vítězně Američané, kterým se v následujících měsících podařilo zlomit převahu císařského námořnictva na tichomořském válčišti.
Iniciativa k bitvě u Midway vzešla z japonské strany. Tokio chtělo jediným rozhodujícím úderem zničit americké letadlově lodě a zároveň si hodlalo z atolu vytvořit záchytný bod pro svou další expanzi.
Admirál Jamamoto, jenž akci prosadil, hodlal využít momentu překvapení. Netušil, že protistrana zachytila a rozluštila příslušné depeše, a blížící se japonskou flotilu hodlala „přivítat“ svým palubním i pozemním letectvem.
Ačkoliv bitva začala z hlediska USA ne zcela nejlépe, postupně se americkým pilotům podařilo poslat ke dnu čtyři japonské letadlové lodi a jeden těžký křižník. Americké námořnictvo přišlo o letadlovou loď Yorktown a jeden torpédoborec, což byla vcelku přijatelná daň za vítězství nad početnější flotilou nepřítele.
Přestože trvalo ještě řadu měsíců, než americké síly získaly v Pacifiku jasnou převahu, je bitva u Midway považována za zlomový okamžik války v této části světa. Japonci se totiž museli vzdát plánované invaze na Novou Kaledonii, Fidži a Samou, a od poloviny roku 1942 byli nuceni postupně vyklízet dříve dobytá území.