Čeští vědci na základě svých experimentů opakovaně potvrdili, že život se mohl zrodit z anorganických látek.
V dávných dobách nebyla Země příliš příjemným místem k žití. Ohnivé nebe, soptící vulkány, hluboké krátery, spalující vedro, drtivě vysoký tlak a žádný kyslík. Tak vypadala naše planeta před čtyřmi miliardami let.
Přesto se zde postupem času vyvinuly nejdříve jednoduché a poté složitější organismy. Jak, to ovšem zůstává dodnes tajemstvím. I když čeští vědci jej výrazně poodkryli.
„Teoreticky i experimentálně jsme dokázali, že základní stavební kameny ribonukleové kyseliny (RNA) – guanin, adenin, cytosin a uracil – mohly vzniknout díky energii rázové vlny uvolněné při dopadu mimozemských těles, ale i působením elektrického výboje na jednoduché plyny – čpavek a oxid uhelnatý,“ přiblížil výsledek experimentu chemik Martin Ferus, který na objevu spolupracoval se Svatoplukem Civišem.
Čeští vědci svou prací „očistili“ amerického vědce Stanleyho Lloyda Millera, který v roce 1953 jako první podal důkaz o možnosti vzniku organických látek z anorganických v prehistorii planety. Proti provedení a výsledkům Millerova experimentu se ale vymezovala celá řada vědců.
Podmínky panující při dopadu asteroidu na Zemi simulovali čeští vědci za pomoci laseru Asterix, který patří Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd v pražských Kobylisích. Výsledky pokusu následně zpracovali francouzští vědci, jejichž výpočty pomohly odhalit reakční mechanismus, který Millerovi nemohl být znám.