„Sveřepí šakali zavile vyli na bílý měsíc.“ Oblíbená věta stařičkého učitele ze snímku Marečku, podejte mi pero, již zlidověla. Nyní si však obyvatelé České republiky mohou ony tajemné šakaly prohlédnout zblízka i ve volné přírodě..
První známky o přítomnosti šakalů zaznamenali biologové zhruba před deseti lety. Jednoho z nich zastřelil na Novojičínsku myslivec, další byl nalezen přejetý kousek od Benešova. Nyní fotopasti zaznamenali jeho výskyt i v Polabí, tedy v krajině, která by jeho životnímu stylu mohla vyhovovat. Šakal je sice teritoriální zvíře, avšak i on přirozeně migruje.
Je šakal dalším z nebezpečných invazních druhů nebo se rozšiřuje přirozeně a může být obohacením naší přírody? Pravdě blíž bude druhá možnost. Šakal je běžnou součástí evropské přírody a v poslední době si hledá nová teritoria.
Vliv na jeho rozšiřování mají zřejmě i klimatické změny. Podobně do našich končin proniká i spousta jiných živočišných či rostlinných druhů.
Šakal je plachý a člověk se ho nemusí bát. Šelma si troufne dejme tomu na koloucha, před většími zvířaty má respekt. Zvláště před vlkem, který nemá problém šakalí konkurenty zcela vyhubit. Je samozřejmě otázkou, jaké bude mít výskyt šakala důsledky pro ekosystémy. Avšak šelmy a predátoři jsou v naší přírodě celkem nedostatkovým zbožím.
Vedle rysa je další kočkovitou šelmou objevující se v našich končinách kočka divoká. Na území ČR se vrátila po více než šedesáti letech. Spatřena byla v Beskydech a na Šumavě. Proti běžné kočce domácí je její divoká sestra mohutnější a má kratší ocas.
Mezi oběma druhy může dojít ke spáření, takže jednoho krásného dne se majitel mazlivé domácí kočičky může podivit, proč má jeho milé zvířátko koťata doslova jak z divokých vajec.
Jediný zástupce vyder na našem území v poslední době prosperuje docela dobře, tedy pokud se vyhne některým rybářům, kteří jej pronásledují jako konkurenci. Vydru lze nejčastěji potkat na Plzeňsku, na Šumavě, v jihočeské pánvi na Českomoravské vrchovině, vzácněji pak na Ohři, v severozápadních Čechách nebo na Dyji. V poslední době byl potvrzen rovněž výskyt v Českém Švýcarsku.
Původně žil vlk v téměř celé Eurasii a Severní Americe od pásma severských tunder až po jižní polokouli. Nyní je však jeho areál v důsledku pronásledování člověkem podstatně zmenšen. V České republice je nějakou dobu známa jeho přítomnost v Beskydech.
Nedávno se objevil po dlouhých letech i v Čechách, a to v oblasti CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Zdejší pár dokonce vyvedl i malá vlčata. Vlci se pohybují i na Šumavě a v Krkonoších.
Medvěd hnědý je největší evropskou šelmou. Občas se zatoulá i do východních částí České republiky, ale ještě si zcela nerozmyslel, zda se zde usídlí natrvalo. Byl spatřen v Beskydech, občas obráží i periferní části Třince a nedávno byly jeho stopy zaznamenány na Břeclavsku.