Při záchranném archeologickém výzkumu v Poličce archeologové objevili hned několik zajímavých nálezů. Nejvýznamnější je pravděpodobně zdobená břidlicová deska a kostra dospělého člověka, které chybí lebka..
Nálezy byly učiněny při rekonstrukci domu, který stojí u východní zdi kolem kostela sv. Michala. Jako první byla objevena velká břidlicová deska, z jedné strany bohatě zdobená. Z jaké doby byla a k čemu sloužila, vědci zatím netuší.
Podle jedné z teorií ale mohla deska fungovat jako krytina v souvislosti se hřbitovem nebo kostelem.
Při stavbě nových domovních zdí byl také na lokalitě v Poličce objeven lidský hrob. V jámě archeologové našli zbytky dřevěné rakve a dobře zachovalou kostru člověka. Z lebky ale zbyla jedinci pouze dolní čelist, zbytek mozkovny chyběl.
Z jakého důvodu byl jedinec objeven v tomto stavu, experti neví. Zatím také nemají jisto v pohlaví a věku pohřbeného člověka. V současnosti ale kosti putují na antropologickou analýzu, která by na všechny otázky měla odpovědět.
Výhledově by vědci také rádi nechali udělat rozbor DNA tajemného jedince. Díky výsledkům by mohli zjistit například, odkud člověk pocházel.
Stejně jako u břidlicové desky archeologové zatím neznají ani dobu, kdy byl mrtvý pohřben. Vzhledem ke stáří hřbitova u kostela sv. Michala je pravděpodobné, že k pohřbu došlo v období mezi 16. stoletím a první polovinou 19. století.
Kromě kostry a desky se na lokalitě našly ještě zbytky textilie, hřeb, kovová tyčinka a papírový vzkaz z poloviny 20. století, kde bylo uvedeno, kdo tehdy prováděl tesařské práce na domě.