O tom, že kouření způsobuje závislost, vědecká obec již dávno nepochybuje. Ovšem, podobných závislostí může být mnohem více. Jednou z nich je ta, ve které ústřední úlohu hrají chytré telefony..
Vědci z university v německém Bonnu dospěli k závěru, že používání smartphonů vyvolává stejnou závislost jako cigarety. Není přitom bez zajímavosti, že tento problém se netýká jen mladých lidí, jak by se možná dalo předpokládat. Svůj chytrý telefon nepouštějí z ruky ani padesátníci.
K výzkumu posloužila německým badatelům speciálně vyvinutá aplikace, kterou pojmenovali Menthal. Ta je schopna sledovat chování uživatelů telefonních přístrojů. Hlídá především to, jak často a jak dlouho je používají.
„Data, která jsme získali, jsou do určité míry děsivá,“ neskrýval své překvapení psycholog Christian Montag.
Ke svému údivu měl pádné důvody. Ukázalo se totiž, že lidé svůj chytrý telefon rozsvěcují každých 18 minut. A zdaleka nejde jen o telefonování či psaní textových zpráv. Často je lidé využívají jen k hraní her či bezcílnému surfování po internetu.
Desetina sledovaných pak bez pohledu na displej svého telefonu nevydržela ani deset minut.
Sami badatelé přirovnávají tento stav k závislosti na cigaretách. „Je to podobné jako u kouření. Lidé sahají po chytrém telefonu například při čekání na zastávkách, aby zabili čas,“ popisuje Montag. Zatímco pro kuřákův mozek je důležitá dávka nikotinu, uživatelé chytrých telefonů dosahují spokojenosti jiným způsobem. Například tím, že napíšou nějaký status na některou ze sociálních sítí.
Výzkum také ukázal, že silní kuřáci zpravidla nevyužívají ty nejmodernější chytré telefony a uživatelé takových telefonů jen zřídka silně kouří.
Závislost na mobilech s sebou přináší řadu důsledků. Pokud někdo v práci neustále kontroluje svůj telefon, klesá jeho produktivita. V Německu byl dokonce již zaznamenán případ, kdy člověk, který do svého mobilu zíral více než hodinu denně, byl ze zaměstnání propuštěn.
Vědci však nepodléhají pesimismu. „Za pár let bude závislost na elektronických médiích sankcionována stejně jako kouření,“ myslí si hamburský sociolog Matthias Horx. Lidé, kteří nepřetržitě zírají na svůj chytrý telefon, budou pak vnímáni jako nevzdělaní a se slabou vůlí.