Docent Jaroslav Skála byl v pravém slova smyslu nestorem české adiktologie. Již v roce 1948 založil spolek pacientů, který závislým pomáhal v léčbě. O tři roky později otevřel u Apolináře v Praze v té době jedinečnou protialkoholní záchytnou stanici. Ta se stala velkým vzorem pro odborníky v jiných státech. Skála pomáhal především těm, kteří o jeho pomoc opravdu stáli..
Od narození českého průkopníka protialkoholní léčby profesora Jaroslava Skály uplynulo právě 101 let. Měl pověst velmi důsledného lékaře. Kladl důraz na dodržování režimu – třináct týdnů léčby, psychoterapie a dvakrát týdně proslulý Antabus.
Po něm i požití malé dávky alkoholu způsobilo nepříjemné příznaky: závratě, ztížené dýchání, mravenčení v prstech a celkově silně nepříjemný stav. Tak vypadala tradiční „protialkoholní dieta“. Závislost byla podle docenta Skály kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti.
Český psychiatr se stal také spoluzakladatelem Společnosti pro návykové nemoci v rámci České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Psychoterapie byla pro docenta Skálu spíše koníčkem. Úspěchů ale dosáhl i v tomto oboru.
V roce 1991 stál u zrodu Pražské vysoké školy psychosociálních studií, která si připsala prvenství mezi soukromými vysokými školami s oborem psychologie. Temperamentní docent pomáhal i v rodinné terapii a snažil se své pacienty motivovat v nových životních etapách.
Legendární záchytná stanice fungovala v Apolinářské ulici do počátku 90. let. Pak ji čekalo stěhování, nejprve do areálu bývalé policejní nemocnice Na Mičánkách, později na současnou adresu na Bulovku, kde jí ročně projdou asi tři tisíce klientů.
Protialkoholní záchytné stanice se za života docenta Skály staly fenoménem a úspěšným léčebným programem. V posledních letech jich však rapidně ubylo i přesto, že počet závislých narůstá. Závislí tak končí na specializovaných odděleních v nemocnicích, což je velice nákladné.
Potřeba léčby závislosti na alkoholu je přitom v Česku vysoká. V konzumaci alkoholu patříme dokonce mezi světové rekordmany.
Skálovo přesvědčení a vůle pomáhat závislým mu vydržely celý život. V jeho průběhu vydal přes 140 odborných publikací, ze kterých čerpají studenti i lékaři dodnes, přestože se medicína posunuje rychle kupředu a k dispozici jsou nové léčebné přístupy.
V Česku jsou v současnosti evidovány statisíce závislých. Zhruba 1 500 lidí na problémy spojené s nadměrným užíváním alkoholu každý rok zemře. Za většinou úmrtí stojí cirhóza jater. V Česku mají navíc zkušenost s alkoholem už jedenáctileté děti.
V některých případech může takto brzká zkušenost vést i k jiným závislostem, třeba na tvrdých drogách.