Letní prázdniny jsou pro většinu dětí tím nejoblíbenějším obdobím. Sluníčko jim však kromě letních radovánek může přinést i nepříjemné virózy. Nadměrné vystavení se ultrafialovému záření totiž snižuje obranyschopnost organismu a může přispět k rozvoji virové infekce.
K virovým potížím v létě sice nedochází tak často jako v zimě, ale pokud se objeví, neměli bychom je podceňovat. .
Infekcemi horní části dýchacích a polykacích cest (tedy oblasti nosohltanu, hltanu a hrtanu) trpíme celoročně. Kolem 70–80 % těchto onemocnění je způsobeno viry, přičemž na jaře a v létě je toto procento ještě vyšší.
Onemocnění se zpočátku projevuje pocitem pálení až bolestí v nose a nosohltanu, tělesná teplota obvykle nepřesahuje 38 °C a odeznívá do 48–72 hodin, stejně jako případné bolesti svalů, kloubů a bolesti hlavy.
Virové záněty postihují všechny věkové kategorie, přičemž u novorozenců a kojenců mohou vlivem nedostatku protilátek vést k vážnějším onemocněním. „Záněty horních cest dýchacích jsou prakticky nejčastějším onemocněním v dětském věku.
Oproti dospělým pacientům se mohou lišit svým průběhem a frekvencí výskytu. Je to dáno anatomií dětského těla a postupným vyzráváním imunitního systému, který může být navíc v letních měsících oslaben vlivem nadměrného UV záření,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.
Nemoci z nachlazení je třeba odlišovat od chřipky, se kterou je lidé z důvodu podobných příznaků zaměňují. Obecně platí, že v případě nachlazení se příznaky rozvíjí pozvolna. Většinou se objevuje kašel, rýma nebo pálení nosohltanu a častá je i bolest v krku.
Naopak pro chřipku je typický náhlý nástup nemoci, celková malátnost doprovázená bolestí svalů a kloubů, vysoká tělesná teplota (nad 38 °C), bolest hlavy a zimnice.
„Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou proti nim antibiotika neúčinná. Naopak mohou nemocnému uškodit dalším oslabením organismu. V daných případech léčíme pouze symptomaticky, tzn. podáním léků na tlumení teploty a bolesti, případně dalších příznaků, jako jsou rýma nebo kašel.
Vhodné jsou přípravky s obsahem paracetamolu, jež mohou užívat i děti, ať už ve formě tablet, suspenze nebo čípků,“ radí MUDr. Bajová.