Domů     .Top
Jak se správně běhá?
Mirka Filipová 23.5.2017

Přibližně 42 % Čechů se věnuje běhání. Z průzkumu „Sport roku 2014“ zaměřeného na analýzu sportování v České republice vyplynulo, že běh patří v konkurenci několika set sportů mezi dvě nejoblíbenější aktivity.

Jde o skvělý způsob, jak snížit hmotnost a stát se štíhlejším a více fit. Ze všech jeho benefitů však budete těžit pouze tehdy, pokud běháte správně.  Špatný běžecký styl může totiž namísto fyzických přínosů způsobit řadu bolestí – bolest kloubů, svalů, dalších namožení a úrazů..

Správný styl je základním předpokladem zdravého běhání. Pokud běžec neovládá techniku, je větší pravděpodobnost, že dojde ke zranění. Mezi nejčastější chyby běžců patří špatně umístěné těžiště, předklon, záklon, přední noha příliš vpředu a špatná práce rukou.

Těžiště těla má být umístěné v přední části hrudníku. Neběháme tedy vzpřímení, ale v lehkém předklonu. Hlava však zůstává v jedné ose s kotníkem, kyčlí, ramenem a krkem a oči směřují před sebe. Odrazová noha pak musí směřovat za dané těžiště.

Místo, kam noha při odrazu dopadá, pak ovlivňuje rychlost běhu. Ruce držíme v pravém úhlu a pohybujeme pouze ramenním kloubem směrem dopředu a dozadu.

„Kromě běžeckého stylu způsobuje mnohá běžecká zranění například i nadměrná zátěž nebo překračování vlastních limitů. Obvyklou chybou začátečníků je, že běhají příliš často nebo příliš daleko dřív, než získají dobrou kondici.

Pokročilí běžci zase mnohdy neúměrně prodlužují uběhnutou vzdálenost nebo rychlost, volí zbytečně drsný terén, nebo běhají za jakéhokoliv počasí,“ říká fyzioterapeutka Tereza Svobodová.

Nejnáchylnější ke zraněním jsou kyčle, kolena, nohy a chodidla, protože při běhu vykonávají většinu práce. Mohou se však objevit i problémy se zády, a to v případě, kdy ruce při běhu vytáčíme do stran a přetěžujeme tím bederní, lopatkové a trapézové svaly.

Nejen při běhu, ale i u dalších druhů sportu, jako je například jízda na kolečkových bruslích, cyklistika, volejbal či florbal, je nutné dbát na dostatečné protažení. A to jak před samotným sportovním výkonem, tak i po něm.

Benefity pravidelné pohybové aktivity jsou prokazatelné, je však nutné mít na paměti, že pro zdraví a fyzickou kondici je klíčová také dobrá pohyblivost kloubů a pravidelná protahovací cvičení. Strečink přispívá k prevenci zranění, snižuje bolesti svalů a zlepšuje výkonnost ve všech pohybových činnostech. A to platí jak pro profesionály, tak pro rekreační sportovce.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz