Obrovská mezinárodní studie srovnala zdravotnické systémy 195 zemí světa. Nejlépe výzkum dopadl pro Andorru, kde je podle výsledků vůbec nejlepší péče o pacienty na celém světě. Na spodních příčkách žebříčku byly téměř výhradně země z oblasti subsaharské Afriky..
V rámci výzkumu experti porovnávali přístup k léčbě 32 nemocí. Mezi zkoumanými proměnnými byly nemoci dýchací soustavy, například tuberkulóza. Dále se studie zaměřovala na infekční choroby, kterým šlo předejít pomocí očkování, v tomto ohledu byla pozornost zaměřena na záškrt, černý kašel nebo tetanus.
V neposlední řadě se autoři studie zabývali některými druhy rakoviny a nemocemi kardiovaskulární soustavy. Na základě výskytu těchto problémů a možností léčby následně vypracovali žebříček pořadí zdravotnických systémů.
Na úplně prvním místě se umístila Andorra, která přes svou malou rozlohu poskytuje nejlepší zdravotní péči na světě. V „top 10“ byly s výjimkou Austrálie pouze státy Evropy, například Švýcarsko, Island, Švédsko, Norsko nebo Španělsko.
Česká republika se umístila na 29. místě a o jednu příčku tak předběhla Velkou Británii. Spojené státy dopadly s pozicí na 35. místě ještě hůř.
Kromě Afghánistánu, Haiti a Jemenu bylo všech posledních 30 míst obsazeno zeměmi subsaharské Afriky a vůbec nejhůře na tom byly státy z oblasti střední Afriky. Autoři studie navíc zaznamenali „rozvírající se nůžky“ mezi standardy zdravotnických systémů zemí z nejvrchnějších a nejspodnějších příček pomyslného žebříčku.