Archeologové jižně od Káhiry, v provincii Minya, nelezli 17 mumií. Žádná z nich nepatřila ke členům královské rodiny. Právě z důvodu, že se jedná o mumie běžných obyvatel, je nález tak výjimečný..
Mumifikovaní zemřelí byli místo do krypt uloženi v úzkých chodbičkách pohřebních šachet. Společně s těly archeologové v oblasti Touna-Gabal, kde byl nález učiněn, objevili ještě zlatý šperk, dva papyry popsané démotickým písmem a nespočet vápencových a hliněných sarkofágů. Mezi schránkami na těla byly i rakvičky určené pro ptáky a další zvířata.
Těla ani artefakty se zatím nepodařilo datovat. Podle expertů jsou ale možné dvě varianty. Někteří archeologové se domnívají, že mumie a předměty pocházejí z pozdního období, které trvalo 300 let a skočilo v době, kdy Alexandr Veliký dobyl Egypt v roce 332 před naším letopočtem.
Jiní se přiklánějí spíše k pozdějšímu stáří mumií a uvádějí, že ostatky byly zakonzervovány až v průběhu ptolemaiovského období, v letech 323 – 30 př. n. l.
Nález je výjimečný hlavně vzhledem k neobvykle vysokému počtu mumifikovaných těl neurozeného původu v oblasti středního Egypta. Ostatky starověkých Egypťanů budou nyní podrobeny detailní antropologické analýze, která by měla přinést detaily ohledně života a smrti mumifikovaných osob.