Do čeho obléci své astronauty? To je trable, kterou v současnosti řeší americký Národní úřad pro letectví a vesmír.
NASA sice před časem představila koncept nové generace skafandrů, jejich vývoj však ještě není ukončen. Její astronauti tudíž musí při výstupech do otevřeného vesmíru používat skafandry EMU, které byly navrženy již v době, kdy se teprve rozvíjel program Space Shuttle.
Tehdy byla jejich životnost plánována na 15 let, avšak v devadesátých letech prošly určitou modernizací.
Nedávný audit v NASA ukázal, že ve zdejších šatnících zůstalo už jen pouhých jedenáct skafandrů EMU. Ty umožňují strávit ve vesmíru 8,5 hodiny, astronaut má navíc k dispozici ještě třicetiminutovou rezervu.
V základním provedení váží 180 kg, existují však i lehčí verze. Skafandr má několik vnějších vrstev, které chrání astronauty před mikrometeority, kosmickým zářením, výkyvy teplot a dalšími vnějšími vlivy. Uvnitř pracuje chladicí systém, který odvádí přebytečnou tělesnou teplotu.
NASA už od roku 2007 vyvíjí nové modely skafandrů. Ty mají charakterizovat tři slova: ohebný, lehký a menší. Pracovníci Johnsonova vesmírného centra americké NASA chtějí jejich váhu snížit až o polovinu.
K výrobě plánují použít nejmodernější, lehké kompozitní materiály a menší elektroniku, která má omezit velikost kyslíkového batohu na zádech astronautů. Vývoj však brzdí nejasné priority budoucího amerického kosmického programu.