Mise kosmického dříče sondy Cassini se pomalu naplňuje. Stále však ze vzdáleného Saturnu posílá nové a překvapující informace.
Koncem dubna sonda zvládla obtížný manévr, když se jí povedlo proletět mezi Saturnovými prstenci. Řídící středisko očekávalo, že sondu budou trápit mračna prachu. Avšak realita byla zcela jiná. Po nějakých oblacích zde nebylo ani památky, vakuum zde bylo téměř dokonalé.
„Místa mezi prstenci a samotným Saturnem lze s klidem označit jako Velké prázdno,“ podotkl Earl Maize z NASA.
Pro NASA má tato zpráva dvojí zabarvení. Na jedné straně selhaly její modely Saturnova okolí. Na straně druhé vysílání směrem k Zemi nebude prach rušit.
Americko-evropská dvojsonda Cassini/Huygens se na svou pouť vydala v roce 1997. Cestu od Země k Saturnu, která měří tři a půl miliardy kilometru, urazila za sedm let. Využívala přitom gravitace planet a dosáhla rychlosti až 68 000 kilometrů za hodinu.
Obě sondy se poté rozdělily – zatímco evropský modul Huygens dosedl na Saturnův měsíc Titan, Cassini zkoumala Saturn a jeho měsíce z nadhledu. Ukončení mise je plánováno na 15. září, kdy sonda řízeně sestoupí do Saturnovy atmosféry a poté zde shoří.