Pes je v dnešní době většinou kamarádem, členem rodiny, opečovávaným ve všech směrech. Málokdy už vidíme zanedbané psisko uvázané u boudy okusující kosti od oběda. Většina chovatelů ví nebo aspoň tuší, že se o domácího mazlíčka musí starat – vybírat nejen vhodnou stravu, dopřát mu dostatek pohybu, ale také dbát na jeho zdraví.
Na co myslet před pořízením psa
Příchod psa do rodiny změní celý chod domácnosti. Určitě by pořízení štěněte nemělo být impulzivní záležitosti. Je to závazek na několik let, kdy se o psa budeme starat. Psí kamarád zestárne rychleji než my a naše děti, nebude vždy tím hravým štěnětem, bude chtít svůj klid, potrápí ho nemoci spojené se stářím.
Dovolenou a výlety bude třeba plánovat s ohledem na domácího mazlíčka. Buď mu zajistíme spolehlivé hlídání, nebo ho budeme brát s sebou. Důležitý je taky výběr vhodné rasy pro rodinu s dětmi nebo pro seniora, do malého bytu nebo na zahradu apod.
Za to všechno přinese pejsek spoustu radosti, porozumění, hravosti, určí rytmus každého dne. A bude věrným kamarádem.
Příchod štěněte do rodiny
Při normálním postupu přebíráme štěně od chovatele s očkovacím průkazem, kde je také záznam o odčervení psa. Pokud se tak nestane, musíme se štěnětem co nejdříve k veterináři sami. To znamená, že dopředu víme, ke kterému odborníkovi budeme chodit.
Veterinář nás informuje o povinných očkováních psů, o správné péči, výživě a podobně. Než pejska přineseme domů, měl by mít svůj pelíšek, krmení a hračky.
Měli bychom mu vymezit jeho teritorium, pokud nechceme, aby s námi spal v posteli nebo se válel po sedačce v obýváku. Později mu to budeme vysvětlovat jen velmi těžko.
Jak se starat o psa
Hlavní a každodenní pozornost je třeba věnovat správné výživě psa. Už dávno se ví, že zbytky lidského jídla nejsou tím pravým krmením a můžou spíš uškodit. V nabídce je celá řada různých krmiv určených pro různé velikosti psů, rozdělené podle stáří.
Běžná krmiva je vhodné v konkrétních případech obohatit doplňky stravy pro zvířata. Věčný boj svádí majitelé psů po většinu roku hlavně s klíšťaty. Zkoušejí různá antiparazitika, obojky proti klíšťatům a další novinky.
Veterinář určitě také vysvětlí, jak se o pejska starat v oblasti hygieny. Kdy se může štěně poprvé koupat, jak mu čistit uši, stříhat drápky apod.
Pokud vás všechny tyto povinnosti neodradily, přejeme dobrý výběr a šťastná léta po boku věrného psího kamaráda.