Domů     .Top
Alergie na vodu? Vzácná, ale reálná nemoc
Mirka Filipová 28.4.2017

Ať už se jedná o koupel, déšť, slzy nebo pot, přicházíme do kontaktu s vodou denně. Pro některé lidi je ale setkání s životodárnou tekutinou zdrojem vyrážky, bolesti a deprese. Nemoc označovaná jako alergie na vodu je ale naštěstí velice vzácná..

Reakce na vodu není alergií v pravém slova smyslu. Nemoc odborně označovaná jako akvagenní kopřivka (aquagenic urticaria) se ale projevuje úplně stejně, proto se o ní nejčastěji mluví jako o „alergii na vodu“.

Nemoc byla poprvé popsána v 60. letech 20. století.  Doposud lékaři zaznamenali pouze několik málo případů akvagenní kopřivky, její výskyt je totiž extrémně vzácný. Lékaři uvádějí, že chorobou trpí pouze jeden člověk z 230 milionů.

Právě kvůli velice nízkému výskytu se toho o „alergii na vodu“ moc neví. Lékaři zatím byli schopni popsat příznaky, vyvinout test na odhalení akvagenní kopřivky a navrhnout několik postupů, jak zmírnit projevy. Na nemoc totiž v současnosti žádný lék neexistuje.

Vyrážka, únava a návaly

Člověk, který trpí akvagenní kopřivkou má silnou reakci po styku s vodou v jakékoliv formě. Nezáleží tedy na tom, zda je voda mořská nebo destilovaná, teplá či studená. V nejvážnějších případech mají pacienti příznaky i při pláči, nebo pokud se zpotí.

Mezi nejčastější projevy patří bolestivá a svědivá vyrážka. Ta se většinou objevuje na krku, trupu a pažích. Zasáhnout ale může jakékoliv místo na těle. „Alergii na vodu“ také provází únava, potíže s dýcháním a návaly horka.

Reakce na vodu se většinou objeví několik minut po styku s tekutinou a odezní po 30 až 60 minutách.

V současné době není k dispozici žádná léčba akvagenní kopřivky. Důvodem je hlavně extrémně nízký počet pacientů s podobnými příznaky. I kdyby se proto objevila potencionálně účinná léčba, bylo by téměř nemožné provést klinické testy.

Dnes si proto pacienti musí vystačit pouze s přípravky na tlumení nepříjemných příznaků. Dostupné jsou proto mastné krémy, které do jisté míry lidem trpícím „alergií na vodu“ ochranu poskytují. Mírný účinek také mají některé léky doktory doporučované na běžné alergie.

Příčina nemoci neznámá

Přesto, že některé léky mají schopnost utlumit projevy akvagenní kopřivky, jedná se stále o velice nepříjemnou nemoc. Podle dermatologa Marcuse Maurera z Evropského centra pro výzkum alergií v Německu je reakce na vodu dokonce jedním z nejhorších kožních onemocnění vůbec.

Choroba je navíc pro pacienty často zdrojem depresí. Důvodem je jejich neschopnost vést plnohodnotný život. Bohužel pro ně je ale nemoc záhadou, kterou se zatím žádnému lékaři nepodařilo rozluštit. Dodnes vůbec není známá příčina akvagenní kopřivky.

Existuje pouze několik teorií. Podle jedné z nich voda narušuje odumřelé kožní buňky a umožňuje chemickým látkám, běžně se nacházejícím ve vodě, kůži či vzduchu, dostat se do hlubších vrstev pokožky. Zde pak negativně ovlivňují žírné buňky obsahující histamin.

Pravdivost této hypotézy se nicméně zatím nepodařilo prokázat. Jedinou útěchou lékařům i pacientů je zatím extrémní vzácnost obávané „alergie na vodu“.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz