Dalším cílem ambiciózního dokumentárního cyklu je informovat veřejnost o tom, jak současná moderní věda dokáže různým přírodním hrozbám předcházet či zajistit taková opatření, která by ničivé dopady těchto katastrof alespoň redukovala.
Tiché hrozby upozorňují také na fakt, že naše společnost stále nedokáže plně využít znalostí a potenciálu českých badatelů k tomu, aby takovýmto hrozbám v praxi opravdu dokázala předcházet. A to i přesto, že český výzkum je v této oblasti světově uznávaný a má globální charakter.
Za vznikem cyklu stojí zkušená režisérka a scenáristka Martina Spurná ze Střediska společenských činností AV ČR, která se již šest let věnuje záznamům práce vědeckých týmů na Akademii věd ČR a slavila již úspěch se svým filmem Pohyby, pojednávajícím o zásadním výzkumu českých geologů z AV ČR v prostředí Špicberských ostrovů.
„Česká věda v oblasti mediální prezentace široké veřejnosti bohužel stále zaostává například za anglosaským prostředím, kde má vědecko-populární dokument své letité místo v hlavním vysílacím schématu televize BBC,” říká předsedkyně AV ČR profesorka Eva Zažímalová.
Tři díly cyklu Tiché hrozby budou mít svou českou premiéru na festivalu AFO 2017, který se bude konat ve dnech 25.–30. dubna 2017. V dalších měsících proběhne na českých středních školách a institucích věnujících se popularizaci vědy série projekcí doplněných besedami s tvůrci a přímými účastníky výzkumů.
Jednotlivé díly Tichých hrozeb:
Blízký vesmír
Klima
Extrémy počasí
Krajina v pohybu
Zemětřesné roje