Paleontologové z Tomsk State University zkoumali sbírku mamutích kostí z ruské lokality Berelyokh. Výzkum ukázal, že téměř polovina jedinců trpěla vážnými zdravotními problémy.
Vědci v čele se Sergeyem Leshchinskiym zjistili, že na 42% kostí starých 12 000 – 13 000 let, jsou patrné nemoci opěrné soustavy. Častým problémem pravěkých chobotnatců byly zejména degenerativní změny, osteoporóza, kloubní onemocnění a další choroby způsobené opotřebením nebo nedostatkem živin.
Kromě těchto relativně běžných změn se výzkumníkům z Ruska podařilo popsat také dvě nemoci, které dosud u mamutů nebyly zaznamenány. První z nich je známá pod přezdívkou „zrnko rýže“ nebo „kloubní myška“.
Problém se objevuje, když se fragment kosti dostane do kloubní dutiny, což způsobuje výraznou bolest. Takto postižené zvíře bylo viditelně omezeno v pohybu a představovalo snadnou kořist pro predátory.
Druhým, u mamutů poprvé zaznamenaným problémem kosterní soustavy byla otevřenost příčných otvorů krčních obratlů. Tato vrozená vada ale zřejmě pro zvířata žádné omezení nepředstavovala.
Objev vysokého výskytu nemocí u populace mamutů z Ruska podle autorů studie podporuje teorii, podle které obrovští tvorové vyhynuli kvůli nedostatku kvalitní potravy z důvodu měnících se přírodních podmínek na Zemi.