Bělení korálů není nic nového, ale situace na Velkém bariérovém útesu se již stala kritickou. Jeho severní a střední část v posledních dvou letech ničily teploty vody nad 31 stupňů Celsia. V důsledku toho byl poškozený pás dlouhý 1500 kilometrů.
Koráli se sice mohou zregenerovat, pokud teplota vody klesne. Vědci se však obávají, že tak časté oteplování vody oceánu může být pro zdejší korálový útes fatální. Hlavní příčinu přitom vidí v globálním oteplování v důsledku spalování fosilních paliv.
Austrálie se přitom zdráhá přistoupit ke globálním iniciativám na omezení produkce skleníkových plynů, protože je jedním z největších producentů uhlí na světě.
Velký bariérový útes lemuje východní pobřeží Austrálie. Tvoří ho více než 2900 oddělených útesů a 900 ostrovů, které se táhnou v délce přes 2300 kilometrů, a zabírá plochu přibližně 344 400 kilometrů čtverečních.
V roce 1981 byl Velký bariérový útes zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.
Relativně zachována zůstává pouze jižní část útesu. Vědci nicméně upozorňují, že se bělení korálů již objevilo až na 93 procentech útesu od severu až po jih Austrálie, kde je voda o něco chladnější.