Domů     .Top
Pohled do nitra komety: Jak se bortí vesmírné těleso?
Martin Janda 9.4.2017

Vědci mise meziplanetární sondy Rosetta poprvé prokázali spojitost mezi výtryskem plynu a prachu a kolapsem významného útesu. Při této události byl zároveň obnažen čistý ledový interiér komety..

Náhlé a krátkodobé výtrysky byly během dvouleté mise sondy Rosetta u komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko pozorovány poměrně často. Vědci řešili možnosti jejich původu a domnívali se, že by výtrysky mohly ukazovat na kolaps slabého erodovaného povrchu, který byl náhle obnažený a jehož nestabilní materiál byl náhle ohřátý, což vedlo k jeho rychlému odpaření.

První snímek komety pořízený z bezprostřední blízkosti v září 2014 ukazoval 70 metrů dlouhou a metr širokou prasklinu na významném útesu následně pojmenovaném Aswan (Asuán) v oblasti Seth na větším ze dvou „laloků“ komety.

Během následujícího roku se kometa přiblížila na své pouti Sluneční soustavou ještě více ke Slunci. A díky tomu rostla rychlost odpařování ledu; pára pak cestou do vesmíru s sebou strhávala částice prachu.

Sporadické a krátké uvolňování prachu a plynu pak byly dávány do souvislosti s výtrysky.

Jeden z nich byl zachycený navigační kamerou sondy Rosetta 10. července 2015, přičemž se jej podařilo vystopovat až k místu na povrchu komety v oblasti Seth.

Když byl při nejbližší následující příležitosti o pět dní později převis Aswan fotografovaný, byla k vidění ostrá a jasná hrana na místě, kde byla dříve výše uvedená prasklina. A dole pod 134 metrů vysokým převisem se nacházelo množství nových balvanů o velikosti přes jeden metr.

„Naposledy jsme prasklinu viděli nedotčenou 4. července. Následujících deset dní jsme nezaznamenali žádný výtrysk. Díky tomu jsme přesvědčeni, že výtrysky, které jsme pozorovali, lze přímo spojit s kolapsem převisu,“ uvedl vedoucí studie Maurizio Pajola.

Událost také nabídla unikátní příležitost studovat, jak se nedotčený led jinak pohřbený desítky metrů pod povrchem komety proměňuje poté, co se jeho vodní složka v následujících měsících postupně odpařovala.

Po události bylo také odhadnuto, že místo vzniklé kolapsem převisu je nejméně šestkrát jasnější, než zbytek povrchu kometárního jádra. Do 26. prosince 2015 ovšem jasnost poklesla na polovinu, což naznačuje, kolik vodního ledu se do té doby odpařilo.

A do 6. srpna většina obnaženého podloží útesu změnila svoji jasnost na „kometární průměr“. Jako připomínka událost zůstal jen jeden jasnější blok.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz