Domů     .Top
Evropská mise k Jupiteru získává reálnou podobu
Martin Janda 3.4.2017

Výzvy v oblasti zásobování elektrickou energií, ochrany před magnetickým polem, vysokými dávkami radiace a zároveň striktní podmínky planetární ochrany – to jsou jen některé z kritických otázek, které je třeba vzít v patrnost ve chvíli, kdy nadešel čas, aby se nová sonda ESA JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) začala z rýsovacích prken přesouvat do dílen..

Aktuálně se počítá s jejím startem v roce 2022 a příletem k Jupiteru o sedm let později. Následně JUICE stráví 3,5 roku průzkumem turbulentní atmosféry obří planety, studiem její magnetosféry, její soustavy tmavých řídkých prstenců a především měsíců.

Bude studovat ledové giganty Ganymedes, Europa a Callisto. V jejich případě se domníváme, že mají oceány tekuté vody pod ledovou krustou. Dost možná, že jde i o prostředí příhodné pro vznik a vývoj života.

Mise bude završena osmiměsíčním studiem měsíce Ganymedes přímo z jeho oběžné dráhy. Bude to poprvé, co jakýkoliv měsíc kromě našeho pozemského získá oběžnici v podobě automatické sondy.

Sonda JUICE bude vybavena deseti špičkovými přístroji včetně kamer, radaru schopného „vidět“ pod led, výškoměru, rádiových experimentů a senzorů pro monitorování magnetického pole i nabitých částic v Jupiterově systému.

Práce ve vnější části Sluneční soustavy ve velké vzdálenosti od naší mateřské hvězdy také znamená, že sonda JUICE bude potřebovat opravdu velké panely fotovoltaických článků. Předpokládá se, že ponese dvě křídla s pěti panely.

Jejich celková plocha se bude blížit jednomu stu metrů čtverečních, přičemž budou schopné generovat 820 W energie u Jupitera na konci životnosti sondy.

Po startu má evropský aparát v plánu celkem pět gravitačních manévrů: po jednom u Marsu a Venuše a trojici u Země. Pak nabere kurz k Jupiteru. Přitom právě panely slunečních baterií budou muset zvládnout široký rozsah teplot, když se sonda přiblíží ke Slunci během průletu u Venuše.

Konstruktéři to vyřeší naklopením panelů tak, aby je vysoké teploty nemohly poškodit.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz