Itálie, Německo, Rumunsko, Polsko, Británie či Švýcarsko. Všechny tyto země mají jedno společné: místní lékaři zde zaznamenali rapidní nárůst případů spalniček.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je trend do budoucna nepříznivý a počet případů onemocnění bude narůstat. Ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová vyzvala vlády dotčených zemí, aby přijaly naléhavá opatření.
Vinu na tomto neutěšeném stavu nese nedostatek vakcín, administrativní komplikace, ale hlavně rodiče, kteří odmítají nechat své děti očkovat. Stále se totiž světem internetu šíří neodůvodněná fáma, že očkování proti spalničkám způsobuje autismus.
Ta vznikla na základě studie Andrewa Wakefielda, který již přišel o lékařskou licenci. Wakefield problematiku zkoumal na pouhých dvanácti dětech a navíc nedodržel standardní vědecké postupy. Kromě toho byl v konfliktu zájmů, když se snažil o patentování vlastní vakcíny.
Jeho podvod byl záhy odhalen, nicméně vymyšlený příběh o vakcíně způsobující autismus začaly šířit různé pseudovědecké a konspirační weby a postupně si začal žít vlastním životem. Pozdější metaanalýza, která souhrnně sledovala 1,3 milionu dětí, vyvrátila možný vztah mezi očkováním a autismem nebo poruchami autistického spektra.
Přitom neschází mnoho a spalničky by mohly definitivně skončit na smetišti dějin. Tato nemoc se totiž drží pouze lidí a jakmile by přišla o svého hostitele, zcela by zmizela ze světa. Stačila by k tomu jen proočkovanost populace dosahující 95 %.
Spalničky se přitom velice snadno šíří a mohou vézt až k fatálním následkům. Ostatně, Rumunsko zaznamenalo od začátku 2016 hned 17 úmrtí na tuto chorobu.
Vážná situace je rovněž v Itálii a na Ukrajině. Vzhledem ke klesající proočkovanosti proti spalničkám jsou v ohrožení i Maďarsko a Slovensko.