Domů     .Top
Nejjasnější pulzar ve vesmíru
Martin Janda 28.3.2017

Evropská observatoř XMM-Newton našla pulzar, který vědce v mnohém překvapil. Je totiž tisíckrát jasnější, než dosud astronomové považovali za možné.

Nově nalezený objekt je zároveň nejvzdálenějším kdy detekovaným objektem svého typu. Jeho světlo k nám muselo překonat vzdálenost 50 miliónů světelných let, než ho observatoř XMM-Newton detekovala.

Pulzary jsou rotující zmagnetizované neutronové hvězdy, které vysílají do vesmíru pravidelné pulzy radiace v podobě dvou symetrických paprsků. Pokud zrovna směřují k Zemi, mohou se jevit jako světlo majáku:

objevují se a zase mizí s tím, jak rotují. Kdysi byly masivními hvězdami, které na konci svého přirozeného života explodovaly jako silné supernovy. Následně se staly malými a mimořádně hustými hvězdnými pozůstatky.

Přitom tento zdroj rentgenového záření je nejjasnějším dosud detekovaným: je desetkrát jasnější, než předchozí držitel rekordu. Za jedinou sekundu vyzáří stejné množství energie jako naše Slunce za 3,5 roku.

„Dosud jsme věřili, že jen černé díry s desetinásobkem hmotnosti Slunce mohou zásobovat své hvězdné průvodce tak, že dosáhnou podobné výjimečné jasnosti. Jenže rychlé a pravidelné pulzy tohoto zdroje jsou otiskem neutronových hvězd a jasně je odlišují od černých děr,“ přiblížil Gian Luca Israel z INAF-Osservatorio Astronomica v Římě.

„Objekt představuje skutečnou výzvu našemu současnému chápání procesu akrece vysoce svítivých hvězd,“ vysvětluje Gian Luca. „Je tisíckrát jasnější, než je pro nás v případě narůstající neutronové hvězdy představitelné.

Takže do našich modelů potřebujeme zanést něco, co vysvětlí obrovské množství energie uvolňované tímto objektem.“.

Vědci se domnívají, že může jít o silné magnetické pole blízko u povrchu, které dovoluje akreci, stejně jako stále zachovává možnost generování vysokého jasu.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz