Na západě Austrálie v oblasti Walmadany vědci objevili nespočet dinosauřích stop starých 140 milionů let. Podle expertů se jedná o nejvýznamnější nález svého druhu na světě.
Lokalitu ve Walmadany zkoumali paleontologové z University of Queensland a James Cook University. V horninách z raného období křídy se jim podařilo najít obrovské množství stop nelétavých dinosaurů. Experti zatím pečlivě prozkoumali 150 z nich.
Mezi probádanými stopami vědci zaznamenali otisky 21 různých druhů dinosaurů ze čtyř velkých skupin. V horninách, které kdysi bývaly bahnem, se prošlo pět druhů dravých dinosaurů, minimálně šest druhů dlouhokrkých býložravců, čtyři druhy dvounohých býložravých ornitopodů a nejméně šest druhů obrněných dinosaurů.
Sbírka stop také obsahovala jedny z největších otisků dinosauřích nohou na světě. Stopy stegosaura, které byly mezi nalezenými otisky, navíc představují jediný důkaz přítomnosti tohoto tvora v pravěké Austrálii.
Na lokalitu světového významu přivedli paleontology lidé kmene Goolarabooloo, kteří lokalitu obývají. Z důvodu plánované výstavby zařízení na zpracování zemního plynu v dané oblasti, se domorodci obávali, že dojde ke zničení vzácných dokladů o prehistorické australské fauně.
Vědcům se tak do rukou dostaly vzácné otisky dinosauřích nohou. A aby byl dokonce doopravdy dobrý, ze zpracování plynu ve Walmadany nakonec sešlo.