Oblast Perského zálivu se stala během prvního desetiletí 21. století hlavním dějištěm moderní architektury. Díky vysokým investicím do stavebnictví (stavební průmysl ve Spojených Arabských Emirátech byl odhadován na něco přes 28 miliard dolarů, s projekty za téměř 38 miliard dolarů v roce 2013) se může oblast dálného východu chlubit těmi nejhonosnějšími, ale někdy také nejbizarnějšími stavbami současné architektury.
Nejvyšší budova světa dohlíží na Dubaj
22 měst v deseti zemích Blízkého východu má nejméně jednu výškovou budovu nad 150 metrů. Burj Khalifa sídlící v rychle se rozvíjejícím Dubaji je zároveň nejvyšší budovou na světě. Své prvenství si drží od roku 2008. Vystavením 829,8m vysoké věže chtěla vláda Spojených Arabských Emirátů získat Dubaji světové renomé.
Jejím cílem bylo také odpoutat pozornost zbytku světa od ropného průmyslu, který je pro Spojené Arabské Emiráty hlavním zdrojem příjmu. Burj Khalifa měla původně měřit 808 metrů, jenomže podle architekta Adriana Smitha její horní část nekorespondovala se zbytkem struktury.
Navrhl proto navýšení budovy o dvacet metrů, které mu bylo nakonec schváleno. Smith si zároveň prosadil, že v nejvyšší části budovy nebudou projektovány žádné obytné prostory. Jedině tak mohl docílit toho, aby budova působila štíhlejším dojmem.
900 luxusních apartmánů se údajně vyprodalo během osmi hodin. Kromě nich najdete v Burj Khalifa také hotel Armani, plavecké bazény, restauraci a vyhlídkovou terasu. Nejvyšší zůstane Burj Khalifa pravděpodobně pouze do roku 2020. U příležitosti světové výstavy Expo konané v Dubaji za tři roky má být totiž dokončena nová výšková budova, prozatím pojmenovaná The Tower (Věž), která bude o pár desítek metrů vyšší.
Útočiště pro poutníky a nejvýše položené hodiny
Výstavba komplexu Abraj Al-Bait, jehož nejvyšší věž dosahuje výšky 601 metrů, vyšla na 15 miliard dolarů. Těchto sedm mrakodrapů, postavených v Mecce v Saudské Arábii, vzniklo jako útočiště pro statisíce poutníků, kteří do Mekky každoročně putují.
Modlitebny uložené ve věžích dokáží pojmout až deset tisíc věřících. Hlavní budova komplexu je korunována čtyřmi hodinami, které se pyšní hned dvěma prvenstvími – nejvýše položené hodiny na světě (ve výšce 400 metrů) a zároveň největší ciferníky na světě.
Každý z nich míří na jednu světovou stranu a lze na ně dohlédnout až ze vzdálenosti 25 kilometrů.
Muzeum vzniklo po půl roce cestování.
Pro architekturu Blízkého východu ale nejsou charakteristické pouze mrakodrapy. Najdete zde i perly současné architektury. Za zmínku určitě stojí katarské muzeum Islámského umění – jedno z největších muzeí tohoto druhu umění na světě – postavené v jednoduchém futuristickém stylu.
Jeho architekt – 91letý I. M. Pei odešel kvůli stavbě dočasně z penze a cestoval půl roku po Blízkém východě, kde čerpal inspiraci pro realizaci této úžasné budovy.
Úžas návštěvníků vzbouzí také stavba Ferrari World v Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech. Krvavě rudá stavba, která ctí barvu svého hlavního investora, je největším světovým indoor zábavným parkem.
Park nabízí dvě desítky horských drah, simulace Formule 1, cirkusová představení po celý den, ale také restaurace a komerční prostory. Areál, který svou plochou s lehkostí konkuruje sedmi fotbalovým hřištím, stál 40 miliard dolarů, což je dvakrát tolik než kolik si vyžádala stavba kompletního moderního centra Dubaje v čele s nejvyšší budovou světa Burj Khalifou.
Věže ozařují celé město imitací plamenů.
Směrem na sever od Arabského poloostrova na břehu Kaspického moře se rychle vyvíjí také hlavní město Ázerbájdžánu – Baku. Mezi jeho moderní dominanty patří Flame Towers – tři věže, které připomínají živé plameny.
Tento dojem umocňuje kromě tvaru věží také 10 tisíc LED žárovek, které v noci osvítí nejen samotné budovy, ale i jejich široké okolí. Věže v symbolických plamenech jsou vidět z nejvzdálenějších bodů Baku.
Po svém otevření se ihned staly dějištěm významných událostí. V roce 2012 se zde konala například pěvecká soutěž Eurovision Song Contest a také si zde převzala ocenění „Firma roku“ ázerbájdžánská legenda zabývající se vedením účetnictví.
První pobočku v Ázerbájdžánu si zde otevřelo italské Lamborghini. Ubytování se v jedné z věží rozhodl nabízet kanadský řetězec Fairmont a k relaxaci ve Flame Towers láká luxusní ESPA spa – jediné spa této značky v Ázerbájdžánu.