Prostřednictvím nového dozimetru, jehož mechanické konstrukční prvky byly vytištěné na 3D tiskárně, je možné zkoumat kosmické záření ve vyšších vrstvách atmosféry. Přístroj vyvinulo Oddělení dozimetrie záření Ústavu jaderné fyziky Akademie věd České republiky, na vývoji se podíleli také studenti Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Studenti ČVUT museli vyřešit řadu úkolů. Například naprogramovali měřící zařízení, pracovali na modelu vznosu balónu plněného heliem a nácviku vyhledávacího systému v terénu.
Navzdory nepříznivým povětrnostním podmínkám byl dozimetrický systém experimentálně vypuštěn. Stalo se tak v sobotu 18. března na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami. Zařízení bylo umístěné v gondole, kterou do vzduchu vynesl stratosférický balón Fík 2.
V důsledku silného větru došlo ke střetu gondoly se zemí a následnému rozbití elektronického detektoru kosmického záření. Měření termoluminiscenčním dozimetrem však proběhlo úspěšně. Úspěšný byl i další z cílů experimentu, kterým bylo nalezení dozimetru v terénu.
Jinak by se nepodařilo získat naměřené hodnoty. Detektor dopadl na Moravě mezi Moravskými Budějovicemi a Znojmem u obce Střelice a jeho dohledání bylo možné díky třem nezávislým vysílačům balónového systému.
Cílem výzkumu je zvláště ověření výpočetních modelů šíření kosmického záření v atmosféře, testování technologií pro měření radiace, určování polohy ve stratosféře a komunikace na velkou vzdálenost.