Zpráva o brutalitě pytláků, kteří kvůli rohovině usmrtili nosorožce přímo ve francouzské Zoo Thoiry, obletěla začátkem března celý svět. V reakci na krvavý incident zkrátila ZOO Dvůr Králové rohy prvnímu ze svých nosorožců.
Podle mluvčí zoo jde o jedno z bezpečnostních opatření, kterým se zoo snaží snížit riziko případného útoku..
„Rozhodnutí odstranit rohy našim nosorožcům nebylo jednoduché. Riziko, kterému tato zvířata čelí nejen ve volné přírodě, ale už i v zoologických zahradách, je však příliš vysoké a bezpečnost zvířat je pro nás na prvním místě.
Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou než nosorožci zabití,“ popisuje důvody k tomuto kroku ředitel zoo Přemysl Rabas.
Odstranění rohoviny podstoupil v pondělí jako první samec nosorožce bílého jižního Pamir. Zvíře bylo kvůli zkrácení rohu uspáno. Zákrok, který vedl zkušený veterinář spolu s týmem specialistů dvorské zoo, trval necelou hodinu a proběhl bez komplikací.
V ZOO Dvůr Králové žije nyní 21 nosorožců. „Rohy zkrátíme všem jedincům, u nichž je to potřeba. Například samec Natal si je obrušuje sám, v takovém případě to tedy není nutné,“ doplňuje Rabas. Rovněž v přírodě dochází k případům, kdy si zvířata rohy ulomí nebo si je z nějakého důvodu sami obrušují.
Ke zkrácení rohu jako k bezpečnostnímu opatření před útoky pytláků přistoupila nejen dvorská zoo. Už minulý týden se v reakci na útok ve Francii k tomuto kroku odhodlala senegalská přírodní rezervace Bandia.
V Evropě oznámila záměr uřezat svým nosorožcům rohy belgická zoo Pairi Daiza a další ho zvažují.
K ochraně zvířat by výrazně přispělo omezení poptávky po rohovině. Tato komodita nemá žádnou reálnou hodnotu a bylo již několikrát vědecky prokázáno, že postrádá zdravotní účinky, které jí jsou přisuzovány.