Před několika dny dokončili odborníci analýzu výsledků sčítání motýlů z pastviny u Milovic, na níž se pasou divocí koně. Během dvou let se zde kopytníkům podařilo vytvořit lokalitu s vysokou mírou druhové diverzity, takzvaný hotspot. .
V roce 2016 zaznamenali vědci výskyt 59 druhů denních motýlů, bez vřetenušek. „To představuje neuvěřitelných 42 % druhů žijících v celé České republice,“ poznamenal Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
„O milovické pastvině můžeme bez nadsázky mluvit jako o motýlím hotspotu. Jedná se přitom o plochu, která čtvrt století degradovala a vytrácela se z ní druhová rozmanitost. Ještě před dvěma lety to byl jeden velký porost agresivní třtiny křovištní,“ upozornil dále Jirků.
Biologická data tak jasně ukazují, že se zdaleka nejedná o běžnou pastvinu, ale o mimořádnou lokalitu, která je počtem druhů denních motýlů plně srovnatelná například s významnými stepními rezervacemi v Českém středohoří, jako jsou Národní přírodní rezervace Oblík a Národní přírodní rezervace Raná, či třeba s Pouzdřanskou stepí na jižní Moravě.
Denní motýli jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů. Smutný fakt je podložen navíc jejich dostatečnou prozkoumaností – jsou populárním objektem znalců a jejich rozšíření v České republice bylo důkladně zpracováno.
„Příčinou jejich úbytku jsou především změny v hospodaření v krajině. Mizí oblasti využívané extenzivně, česká krajina je buď opuštěná či intenzivně využitá,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Pastvina u Milovic má rozlohu pouhých 40 hektarů. Druhová rozmanitost motýlů na pastvině divokých koní ještě vynikne v porovnání se sousední Evropsky významnou lokalitou Milovice-Mladá, která se rozkládá na 1244 hektarech a je tedy 33 krát větší.
Na této velké ploše s širokým spektrem stanovišť se vyskytuje 64 druhů motýlů. Malá milovická pastvina tak poskytuje útočiště 92 % druhů motýlů, kteří se vyskytují v sousední evropsky významné lokalitě.
Celkem je mezi druhy motýlů žijícími na pastvině 8 chráněných zákonem, 5 je na červeném seznamu ohrožených druhů. Z toho je jeden silně ohrožený a jeden kriticky ohrožený. „Pokud jde o ochranářsky nejvýznamnější druh motýla, kriticky ohroženého modráska hořcového Rebelova, je jeho výskyt v rámci Evropsky významné lokality Milovice-Mladá soustředěn do čtyř center výskytu.
Pastvina u Milovic přitom představuje nadpoloviční část rozlohy jižního centra, které je z nich rozlohou největší,“ připojil Jiří Beneš z Biologického centra Akademie věd ČR.
Povzbuzující je, jak rychle druhy motýlů osídlily prostor pastviny, který byl donedávna pro většinu z nich neatraktivní. Je to dáno velkou nabídkou nektaru a široké škály biotopů, které zde vznikají činností velkých kopytníků.
„Bohužel, nejméně dva druhy motýlů, kterým by pastva jistě pomohla, se již příchodu koní nedočkaly. Okáč šedohnědý a okáč metlicový totiž u Milovic vyhynuli po zrušení vojenského újezdu a ve zbytku naší země jsou na pokraji vyhynutí,“ dodal Beneš.
V České republice je za původní považováno 161 druhů denních motýlů, bez vřetenušek. Z toho 19 druhů, tedy 12 %, vyhynulo v uplynulých necelých 100 letech. V zemi tak nyní přežívá 142 druhů denních motýlů, z nichž více než polovina je ohrožených, a některé, třeba právě modrásek hořcový Rebelův, u nás nadále vymírají.