Výzkum vedený profesorkou Hui-Chen Lu z Indiana University odhalil schopnost kofeinu a dalších látek podporovat produkci enzymu, který dokáže ochránit lidský mozek před propuknutím neurodegenerativních chorob..
Enzym známý pod označením NMNAT2 byl objeven teprve v minulém roce. Jedná se přitom o důležitou látku, která dokáže vytvořit jakousi chemickou obranu proti neurodegenerativním nemocem, mezi něž se řadí například demence či Alzheimerova nebo Huntingtonova choroba.
Nově objevený enzym mozek brání dvěma způsoby. Jednak dokáže neurony chránit před stresem a navíc umí zabránit špatně prostorově uspořádaným bílkovinám, aby se v mozku hromadily v podobě plaku, což je považováno za jednu z příčin vzniku neurodegenerativních nemocí.
Cílem nejnovější studie profesorky Luové bylo odhalit látky, které jsou schopné v mozku podpořit produkci enzymu NMNAT2. Tým expertů z Indiana University prozkoumal celkem 1280 látek. Mezi nimi se mu podařilo najít 24 sloučenin s kýženou schopností.
Jednou z nich byl například kofein. Ten navíc u myší také pozitivně podporoval činnost paměti.
Další látkou s potenciálem zvyšovat produkci blahodárného enzymu je rolipram – látka dříve používaná jako antidepresivum.
I když ne tak silně jako kofein nebo rolipram dokážou produkci enzymu NMNAT2 podporovat ještě další látky, mezi nimi například ziprasidon, kantharidin, wortmannin a kyselina retinová.
Podle autorů výzkumu by identifikování látek se schopností zvyšovat tvorbu blahodárného enzymu mohlo v budoucnosti vést k vyvinutí přípravku, který by lidé užívali jako prevenci vzniku Alzheimerovy a dalších neurodegenerativních chorob, na něž v současnosti neexistuje žádná účinná léčba.