Studie, kterou vypracovali vědci z americké University of Pittsburgh, se účastnilo 1787 dospělých Američanů ve věku mezi 19 až 32 lety, kteří používali Facebook, YouTube, Twitter, Google Plus, Instagram, Snapchat, Reddit, Tumblr, Pinterest, Vine a LinkedIn.
V roce 2014, kdy dotazování probíhalo, se jednalo o 11 nejpopulárnějších sociálních sítí ve Spojených státech.
Výsledky ukázaly, že lidé, kteří navštěvují sociální sítě 58krát za týden, se cítí třikrát častěji osamělí, než ti, kteří chodí na sociální sítě méně než devětkrát za týden. Vědci si nicméně nejsou jistí, zda sociální sítě způsobují osamělost, nebo zda je u osamělých lidí více pravděpodobné, že budou trávit více času na sociálních sítích.
„Ještě nevíme, jestli přišlo první používání sociálních sítí nebo vnímaná sociální izolace,“ uvedla spoluautorka studie Elizabeth Millerová, profesorka pediatrie na University of Pittsburgh.
„Je možné, že se mladí lidé, kteří se zpočátku cítili společensky izolovaní, obrátili na sociální sítě. Na druhou stranu by zvýšené užívání sociálních sítí mohlo nějak vést k pocitu izolace od reálného světa,“ dodala.