Uměle vytvořený člověk zatím bývá jen námětem sci-fi filmů a románů. A i když žádný Frankenstein zatím na obzoru není, vědcům se v této oblasti podařila průlomová práce.
Ne, že by věda zamýšlela stvořit umělého člověka. Něco takového je vskutku velmi daleko, navíc podobné nápady kromě mnoha technických otázek, přinášejí i závažné problémy etické a filozofické. Avšak, co se týče mikroorganismů, zde již k určitým pokrokům došlo.
Mezinárodní tým vědců vytvořil pět chromozómů pivní kvasinky. Srovnání ukázalo, že tento syntetický výtvor je zcela shodný jako jeho přirozený vzor.
Pivní kvasinka disponuje 16 chromozomy. Pět jich je již vytvořeno a zbytek je k umělému oživení již připraven. Badatelé vědí, že je již jen otázkou času, kdy světlo světa spatří první složitější organismus, který zcela stvořil člověk.
Projekt Sc2.0 je realizován konsorciem dvanácti předních laboratoří, které se zaměřují na výzkum kvasinek v USA, Velké Británii, Číně, Francii, Singapuru a Austrálii a které si stanovily cíl vytvořit do roku 2018 první syntetický genom kvasinek.