Tyto myší zpěvy jsou často používány ke studiu poruch komunikace u člověka, jako je například koktání, ale až dosud vědci nevěděli, jakým způsobem jsou myši schopni vytvářet ultrazvuk. Nyní mezinárodní tým vědců pod vedením biologa Coena Elemanse ze Syddansk Universitet v jihodánském Odense odhalil, že myši používají při zpěvu obdobný mechanismus jako proudové motory.
„Myši dělají ultrazvuk takovým způsobem, který jsme nikdy předtím u žádného zvířete neviděli,“ řekla spoluautorka studie Elena Mahrtová z Washington State University.
Vyvracení dosavadních teorií
Dříve se mělo za to, že myši tyto milostné a teritoriální písně vytváří tak, že nutí vzduch procházet přes dva zúžené otvory v hrtanu podobně, jako uniká pára z varné konvice. Podle druhého vysvětlení je ultrazvuk výsledkem rezonance způsobené vibracemi hlasivek. Ve skutečnosti se ukázalo, že chybné jsou obě hypotézy.
Použití vysokorychlostní kamery, která zachytí 100 000 snímků za sekundu, vědcům ukázalo, že hlasivky jsou během ultravysokého pištění zcela v klidu. Místo toho myši usměrňují tenký proud vzduchu z průdušnice proti stěně hrtanu, kde se odráží a vzniká rezonance.
Výsledkem je tak ultrazvuková píšťalka, která produkuje vysokofrekvenční pískavý zvuk.
Podobný mechanismus vytváření zvuku byl přitom až dosud znám pouze u nadzvukového proudění vzduchu v proudových motorech nebo u vysokorychlostního podzvukového proudění například v tryskách rychlého chlazení elektrických komponentů a turbín.