V úterý byla vypuštěna družice Sentinel-2B, čímž se zdvojnásobil počet satelitů poskytujících optické snímky ve vysokém rozlišení pro program monitorování životního prostředí GMES/Copernicus. Družice byla postavena pod záštitou ESA, program GMES/Copernicus je aktivitou Evropské unie..
Družice o hmotnosti 1,1 t byla vynesena na oběžnou dráhu na palubě rakety Vega, která odstartovala z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Ke startu došlo 7. března v 1:49 h GMT (2:49 h středoevropského času, 22:49 h času místního – ale to bylo ještě 6. března).
První stupeň nosiče byl odhozený 1 minutu a 55 sekund po startu, následoval druhý stupeň a aerodynamický kryt (v čase 3 minuty 39 sekund a 3 minuty 56 sekund) a třetí stupeň (6 minut 32 sekund).
Dva další zážehy horního stupně Vegy dopravily Sentinel-2B na cílovou slunečně-synchronní dráhu. Družice se oddělila od stupně 57 minut a 57 sekund po startu.
Následovalo uvedení družice do správné polohy a ustanovení telemetrického spojení s řídicím střediskem ESA v německém Darmstadtu. To dovolilo začít s aktivací palubních systémů. V té době už byly vyklopené sluneční baterie družice.
Po úvodní fázi nazývané LEOP (Launch and Early Orbit Phase), která typicky trvá tři dny, začnou technici v řídicím středisku kontrolovat a kalibrovat přístroje, aby bylo možné družici předat do operačního provozu. K tomu by mělo dojít někdy za tři až čtyři měsíce.
„Tímto startem jsme podnikli další krok směrem k pokročilejší verzi programu GMES/Copernicus, který představuje nejsofistikovanější systém pro dálkový průzkum Země na světě. V následujících měsících k němu navíc plánujeme přidat další dvě družice Sentinel-5P a Sentinel-3B,“ komentoval generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.
Mise pro optické snímkování Sentinel-2 se skládá z konstelace dvou identických družic: Sentinel-2A byl vypuštěný v červnu 2015, Sentinel-2B právě nyní. Ačkoliv byly vypuštěné odděleně, jsou družice umístěné na stejné oběžné dráze v rozestupu 180 stupňů.
Díky tomu vždy jednou za pět dní společně pokryjí veškerý zemský povrch, velké ostrovy, vnitrozemské a pobřežní vody mezi 84 stupni severní a 84 stupni jižní šířky – jde o optimální globální pokrytí a dodávku dat.
Každá družice Sentinel-2 je vybavena inovativní kamerou se třinácti spektrálními pásmy pro pohled na zemský pokryv a vegetaci v nové perspektivě. Kombinace vysokého rozlišení, nových spektrálních kapacit, šíře záběru (290 km) a krátkých přeletových časů nad stejnými místy nabídne bezprecedentní pohledy na Zemi.
Informace z této mise pomohou zlepšit zemědělské činnosti, sledovat světové lesy, detekovat znečištění v jezerech a pobřežních vodách a budou se podílet na mapování katastrof.
„Jsem osobně zapojený do programu GMES/Copernicus od prvního dne a pomáhal jsem jej po celou dobu utvářet. Je pro mě proto extrémně uspokojivé vidět konstelaci těchto družic dodávat data pro služby, o kterých jsme vždy snili,“ doplňuje ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher.
„Sentinel-2A se ve vesmíru dočkal startem Sentinelu-2B svého dvojčete. Díky tomu budeme mít globální pokrytí ve vysokém rozlišení každých pět dní třináctipásmovým senzorem, což jsou parametry nemající v této třídě družic obdoby.
Už dnes se těším na všechny nové aplikace, na kterých se bude Sentinel-2 podílet ve chvíli, kdy budou oba satelity operační.“.
Šest rodin družic Sentinel vytvoří jádro systému monitorování životního prostředí Evropské unie GMES/Copernicus. Jde o stěžejní kosmickou iniciativu Evropské unie: GMES/Copernicus bude poskytovat operační informace o světovém zemském pokryvu, oceánech a atmosféře, čímž dodá kvalitní data pro vědce i politiky a pokryje potřeby občanů i poskytovatelů služeb.