Němečtí ekonomové zpracovali studii na téma, proč ženy v Evropě nechtějí mít více dětí. Potvrdili, že se Evropa potýká s demografickou krizí velkých rozměrů – stárne a rodí se zoufale málo dětí.
Nepomáhají snahy vlád, podporovat demografický růst zaváděním daňových výhod a rozličných dávek. .
Česká republika není výjimkou. Ekonomové Matthias Doepke a Fabian Kindermann shromáždili a zanalyzovali data z celkem 19 zemí. Mj. vyšlo najevo, že to jsou převážně ženy, které rozhodují o tom, že další dítě do rodiny nepřibude.
Zřetelné je to pak v těch zemích, kde se tradičně o děti a domácnost starají primárně matky – například právě u nás.
U nás studii představil dr. Filip Pertold z Akademie věd ČR. „U nás je vysoký podíl párů, kdy žena vetuje další dítě v rodině. Souvisí to s vysokými náklady rodičovství, které česká žena pociťuje.
Pro podporu rodin by bylo efektivní, aby se zaměřila konkrétně na ženy, aby jim odlehčila návrat do práce například v oblasti daní, snížením odvodů do sociálního pojištění i větším důrazem na předškolní péči,“ vysvětluje Pertold.
Studie prokázala, že ženy často cítí pomyslnou stopku. „Říkají si, mám jedno dítě, ale další už raději ne, protože už by toho bylo na mě moc,“ doplňuje Pertold. Ukázalo se, že ve všech sledovaných zemích vykonává muž méně než polovinu práce spjatou s péčí o dítě.
Nicméně v zemích s relativně vyšší porodností, jako jsou Francie, Belgie a Norsko, je zapojení muže poměrně vysoké, a to mezi 30 až 40 %. Naopak v zemích s nízkou porodností klesá zapojení mužů na 22 %.
„Pokud se podaří evropského muže přesvědčit, aby se v péči o dítě a výchově stal rovnocenným partnerem, porodnost v Evropě by měla začít opět přirozeně narůstat,“ píší v závěru studie Doepke s Kindermannem.