Přes 80 těl našli archeologové v masovém hrobu nedaleko přístavu Pireus. Všichni pohřbení zemřeli ve stejnou dobu. Kdo ale byli a proč našli smrt společně, zatím zůstává záhadou.
Na athénské nekropoli Falyron Delta je pohřbeno více než 1500 těl. Přibližně třetinu tvoří děti pochované v keramických pohřebních nádobách. Zbytek jsou dospělé osoby. Některé ostatky jsou zpopelněny, jiné pohřbeny v kamenných sarkofázích.
Na rozdíl od slavného hřbitova Kerameikos, kde byli k poslednímu odpočinku uloženi starověcí urození Řekové, odpočívají na athénské nekropoli u Pirea obyčejní lidé.
I když se nejedná o vážené osoby, je samotný akt uložení ostatků na hřbitov považován za projevené úcty zemřelému. Proto archeology překvapil nález masového hrobu přímo na nekropoli.
Na hrob vědci narazili při stavbě nové budovy Národní opery a knihovny. Některá těla ležela vyrovnaná v řadě. Jiná byla navršena na hromadě se zkroucenýma rukama a nohama. Velké množství zemřelých mělo ruce spoutané železnými okovy.
Zemřeli při převratu?
Po předběžné analýze byli experti schopni říct, že se jedná o oběti hromadné popravy. Všichni lidé zemřeli najednou a stejným způsobem. Většinou se také jedná o mladé jedince, kteří byli v době smrti v dobré fyzické kondici.
V současné době se ostatkům intenzivně věnují antropologové. Výsledky jejich výzkumu by měly prozradit pohlaví a přibližný věk obětí. Archeologové také doufají, že se jejich kolegům podaří poodhalit způsob smrti.
Zatím vědci masový hrob datovali. Mrtví pravděpodobně zemřeli v 8. – 5. století před naším letopočtem. Toto období bylo v Athénách časem velkých nepokojů. Nejvyšší vrstvy šlechticů bojovaly o moc. Právě neúspěšný vojenský převrat by mohl vysvětlit desítky mrtvých popravených najednou.
Podle historiků je velice pravděpodobné, že lidé pohřbení na nekropoli Falyron Delta byli přívrženci Cylona – athénského šlechtice a olympijského vítěze.
Popletené Orákulum
V antice vítězství v olympijských hrách znamenalo hrdinství a opěvování. O sportovcích byly skládány básně a sláva je živila až do konce života. Cylon hry vyhrál v roce 640 před Kristem. Společně se „zlatou medailí“ získal i dceru krále a významnou pozici mezi athénskými šlechtici.
To mu ale nestačilo. Po vzoru svého tchána Theagena – tyrana z Megary, se pokusil o státní převrat v Athénách, aby zde získal politickou moc. Správné datum mu poradilo Orákulum v Delfách. Buď se ale spletla věštírna, nebo si Cylon znamení špatně vyložil.
Pokus o převrat totiž skončil fiaskem. Šlechtici a jeho bratrovi se sice podařilo uprchnout, všichni přívrženci ale byli ukamenováni k smrti na povel devíti archontů, kteří v Athénách představovali výkonnou moc.
Cylonův pokus o převrat časově odpovídá nalezenému masovému hrobu. Archeologové se proto společně s antropology nyní budou snažit o mrtvých jedincích a okolnostech jejich smrti zjistit co nejvíce informací.
Nápomocná by jim měla být i DNA analýza. Jestli se jim na základě vědeckých důkazů podaří hrob spojit s historickou událostí, se tak teprve ukáže.