Říká se, že oči jsou branou do duše. Něco na tom zajisté bude, ale oči hlavně zobrazují psychický stav i odchylky fyzického charakteru.
Pleť v okolí očí je velmi jemná, proto se na ní nejvíce odráží únava, stres, dehydratace, přibývající léta i důslednost vaší péče. Papírově tenká a vrásčitá kůže prozrazuje, že oči málo chráníte před sluncem a opalujete až příliš.
Velké váčky pod očima mohou signalizovat i zanedbaný stav vnitřních orgánů, ty vodnaté poukazují na špatně pracují ledviny a tukové na přemíru hlenu a tuku v ledvinových tkáních. Kruhy pod očima mohou znamenat vyčerpání, odkazovat na játra, ale mohou být i naprosto nezaviněné a geneticky dané.
Otoky očí se objevují například při nedostatečné funkci štítné žlázy. Každé ráno napuchlá oční víčka žalují na nedobrý stav ledvin. Zduření pod víčky signalizuje nahromadění hlenu v močovodech, vaječnících, či v děloze, které vytváří prostředí pro aktivitu bakterií a vznik zánětů.
Drobné bělavé skvrnky na vnitřním okraji víček (xantelasmata) prozrazují poruchu metabolismu lipidů, aterosklerózu (onemocnění tepen) i onemocněních jater.
Otoky očí se objevují například při nedostatečné funkci štítné žlázy. Každé ráno napuchlá oční víčka žalují na nedobrý stav ledvin. Zduření pod víčky signalizuje nahromadění hlenu v močovodech, vaječnících, či v děloze, které vytváří prostředí pro aktivitu bakterií a vznik zánětů.
Drobné bělavé skvrnky na vnitřním okraji víček (xantelasmata) prozrazují poruchu metabolismu lipidů, aterosklerózu (onemocnění tepen) i onemocněních jater.
Oko je tedy první snímač, který zaznamenává degeneraci vnitřních orgánů. A to dokonce čtyři až pět let před vznikem chronického stavu onemocnění. Když se podíváte na duhovku, vidíte, že je složená z vláken paprsčitě vybíhajících z panenky.
U některých očí jsou tato vlákna nahuštěná na sobě, a u jiných jsou daleko od sebe. Toto je velmi důležitá vlastnost, která určuje sílu genetické konstituce. Úplně zdraví lidé mají jednotnou barvu duhovky a vlákna nahuštěná v bezprostřední blízkosti, bez známek porušení.
Pokud je barva duhovky celistvá, ale vlákna začínají vykazovat uvolněnou stavbu, naznačuje to občasné zdravotní problémy. Větší náchylnost k onemocněním se projevuje odbarvením, mraky, pigmentovými ložisky, nebo lagunami a deformacemi ve vláknech.
Na pohled patrné mezery už svědčí o zdravotních potížích vyžadujících trvalé ošetření.
Na zraku pozorujeme postupující věk velmi brzy. Většina z nás má osobní zkušenost s poklesem akomodačních schopností oka – nemůžeme zaostřit na blízké předměty a musíme si pořídit brýle na čtení.
Toto však není jediná změna, která provází stárnutí oka. Dalším průvodním jevem je výskyt šedého zákalu neboli katarakty. Jde o degeneraci bílkovin oční čočky, která postupně ztrácí průzračnost. Mnohem nebezpečnější je zelený zákal neboli glaukom.
Jde o poškození nervových vláken optického nervu, většinou v důsledku vysokého nitroočního tlaku, které způsobuje pokles zrakové ostrosti a změnu zorného pole. Pokud není včas rozpoznán a léčen, může vést ke slepotě oka.
Moderní medicína nabízí vedle korekcí pomocí brýlí i další metody. A tak se můžeme zbavit dioptrií i díky implantaci nitroočních čoček. Multifokální oční čočky jsou navrženy tak, aby poskytovaly kvalitní vidění na blízko i na dálku.
Jsou vyrobeny z hydrofobního akrylátu a jsou k oku šetrné. Čočky jsou dostatečně odolné, dokonale chrání oční sliznici a snižují riziko jejího poškození a následného zhoršování zraku. „Dnes už jsou k dipozici speciální nitrooční čočky vybavené tzv.
žlutým filtrem, který chrání oko před všemi škodlivými složkami slunečního záření včetně „near“ záření (modrá složka světla),“ říká primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.
JAK NA OČNÍ PROBLÉMY? (Tipy primářky oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešové)
Začervenalé okraje víček – mohou znamenat zánět kořínků řas
Tip: dvakrát denně provádějte očistu speciálním gelem na čištění víček naneseným na vatovou štětičku
„Vodnaté spojivky“ – vyskytují se na jaře a jsou projevem oční alergie, často jsou spojeny se sennou rýmou
Tip: užívejte antialergické oční kapky a vyhněte se rozkvetlým loukám
Rozšířené žilky v očích – bývají projevem chronické únavy
Tip: hodně spěte, večer přikládejte na víčka chladivé gelové polštářky, krátkodobě můžete používat oční kapky na stahování žilek
Slzení na větru – tím trpí většina žen, s věkem obtíže přibývají
Tip: propláchněte slzné kanálky, nechte si překontrolovat kvalitu slzného filmu u očního lékaře, ve větrném počasí noste brýle
Suché oko – projevuje se pocitem písku v očích
Tip: nakapejte si umělé slzy (v lékárnách je mnoho druhů na výběr, každému vyhovuje jiný druh)
Široké zornice – pokud jsou obě stejné, často jde jen o prostý projev mladistvosti
Tip: pokud je každá zornička jinak široká, vyhledejte neurologa
Šedá zornice – značí šedý zákal, vyskytuje se u starších lidí
Tip: operace šedého zákalu
Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus – refrakční vady
Tip: laserové odstranění dioptrií
Pokřivené vidění – bývá způsobeno sítnicovými problémy
Tip: neprodleně vyhledejte očního lékaře