Pro účely této studie výzkumníci analyzovali údaje o více než 220 tisících dětech, které se narodily v 19 nemocnicích po celých Spojených státech v letech 2002 až 2008. Použité údaje o počasí zahrnovaly denní teploty v oblastech, kde se nemocnice nachází, průměrné teploty pro každý trimestr těhotenství a průměrné teploty v průběhu celého těhotenství.
Vědce přitom zajímalo, zda může okolní teplota ovlivnit riziko tzv. novorozenců s nízkou porodní hmotností ((NNPH), tedy dětí s porodní hmotností pod 2500 gramů, které se však narodily po 37. týdnu těhotenství.
Ve studii bylo neobvyklé chladno definováno jako teploty pod pátým percentilem průměrných teplot pro určitou oblast. Neobvykle teplé počasí pak bylo definováno jako teploty nad pětadevadesátým percentilem průměrné teploty pro daný region.
To znamená, že se definice teplého a chladného počasí měnila v závislosti na tom, kde ženy žily.
Stačí pouze druhý a třetí trimestr
Výsledky ukázaly, že ženy, které byly vystaveny nezvykle chladnému počasí ve druhém a třetím trimestru, nebo neobvykle teplému počasí ve třetím trimestru, měly o 18 až 31 procent vyšší pravděpodobnost, že porodí dítě s nízkou porodní hmotností, ve srovnání s těmi ženami, které byly ve druhém a třetím trimestru vystaveny mírnějšímu počasí.
U žen, které byly vystaveny neobvykle teplému nebo studenému počasí v celém průběhu těhotenství, byla asi 2,5krát větší pravděpodobnost nízké porodní hmotnosti dítěte, ve srovnání s těmi ženami, které byly po celé své těhotenství nezažily extrémní výkyvy počasí.