Systém se skládá ze čtyř plastových mikročoček, kdy každá má jinou ohniskovou vzdálenost. Byly vytištěny pomocí 3D tiskárny na jeden obrazový čip. Je to vůbec poprvé, kdy byl takto komplexní zobrazovací systém úspěšně vytištěn přímo na čip.
Bez 3D tisku by to nešlo
Celý systém měří méně než 300 čtverečních mikrometrů, což je šířka asi tří lidských vlasů. Této velikosti by pravděpodobně nebylo možné dosáhnout bez technologie 3D tisku. „Neexistuje žádná šance, že bychom byli schopni vyrábět zobrazovací systémy této kvality jakýmikoli jinými prostředky,“ řekl Harald Giessen, jeden z výzkumníků.
Technologie má nicméně zatím svá omezení. Například je možné vyrábět čočky pouze z jednoho druhu plastů. Použití více materiálů by mohlo nabídnout lepší kvalitu obrazu. Další vylepšení kamerového systému by pak mohly zahrnovat antireflexní vrstvu, i kratší výrobní dobu.
Konečným cílem výzkumného projektu je systém čoček, který by plně simuloval orlí vidění. Uplatnění by mohl nalézt například v miniaturních dronech, hmyzích robotech, endoskopech nebo malých monitorovacích systémech.