O pilotovaném letu k Marsu se v odborných i laických kruzích hovoří poměrně dlouho. Mise, která zabere tři roky, je však nesmírně komplikovaná a odborníci musí promyslet každý její detail. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) mimo jiné řeší, co astronautům při jejich náročné misi zaplní žaludky..
V kosmické lodi, která poveze lidskou posádku na Mars, nebude příliš volného místa, tudíž i kuchyně musí být skromná. Přesto poblíž kuchyňských zařízení astronauti stráví spoustu času. Vždyť cesta tam zabere půl roku, stejně tak i cesta zpět.
Navíc pobyt na Marsu nebude několikahodinový, jako tomu bylo v případě expedic na Měsíc, ale astronauti zde stráví více než rok. V kosmických měřítcích je Mars sice náš velmi blízký soused, pro člověka je to však stejně pořádný kus cesty.
Pro plánovače vesmírných misí to znamená, že si veškeré potraviny poveze posádka s sebou.
Experti vycházejí ze zkušeností získaných na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Jídlo pro zdejší osazenstvo je předem připravené a sublimačně sušené. Důležitá je především trvanlivost. Potraviny pro ISS by měly vydržet přinejmenším 2 roky.
Stav beztíže ovšem ovlivňuje chuť i vůni potravin. Astronauti si pak stěžují, že jejich večeře jsou mdlé a chuťové pohárky vůbec nic necítí.
Maso a mléko? Na to musí astronauti mířící na Mars zapomenout. Zdrojem bílkovin pro astronauty mají být tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a poněkud ostřejší omáčku.
Je dokonce možné, že NASA dokonce vyčlení jednoho člena posádky, který by se staral o jídlo a pomáhal s výzkumem potravinové udržitelnosti na Marsu.