Domů     .Top
Rostliny z oblasti věčného chladu
Václav Roman 18.2.2017

Vědci zde totiž nalézají nenarušená, zachovalá původní společenstva odolných organismů. Ty jsou v rámci ekosystémů přehledně organizovány, a tak není složité vysledovat základní ekologické vztahy či studovat dopady globálních klimatických změn.

Nejchladnější kontinent světa nabízí jen málo druhů převážně nižších rostlin. Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi).

Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin. Je zde možné spatřit Colobanthus quitensis náležící do čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae) a nízkou trsnatou trávu zvanou antarktická metlice (Deschampsia antarctica), která náleží do čeledi lipnicovitých (Poaceae).

Oba zmíněné druhy se vyskytují též v jihoamerických Andách. K jejich zavlečení na Antarktidu došlo pravděpodobně při posledním velkém ústupu ledovců.

Navzdory nehostinnému prostředí se i Antarktida musí potýkat s invazními, nepůvodními druhy. Podle jihoafrických výzkumníků byla na území Antarktidy zavlečena bylina lipnice roční (Poa annua), v Evropě zcela běžný druh trávy. V současné době se šíří například v okolí budov vědeckých stanic.

V Arktidě je situace zcela odlišná. Nachází se zde rozsáhlý ekosystém tundry. Mimo Arktidu se obdobný systém tundry vyskytuje jen na nepříliš rozlehlých plochách v menších zeměpisných šířkách, tento ekosystém se nazývá velehorská tundra.

Rostoucí vegetace dává podmínky pro výskyt a reprodukci polárních živočichů. V Arktidě tak je druhově bohaté zastoupení jak živočichů, tak rostlin. Zatímco v Antarktidě rostou pouze zmíněné dva druhy cévnatých rostlin, v Antarktidě jich lze napočítat mezi 180 až 200 druhy.

Směrem k jihu je pak rostlinstvo bohatší, a to co do počtu druhů i počtu jednotlivých rostlin a jejich kolonií.

Pro arktickou oblast jsou typické vytrvalé jednoděložní cévnaté rostliny, jako jsou traviny a nízké keře. Uplatnění mají především rostliny větrosnubné a samoprašné. Větší šanci pak mají rostliny rozmnožující se vegetativně, které dokáží vyklíčit již na mateřské rostlině.

Zastoupeny jsou zde druhy rostlin rodů lomikámen (Saxifraga), pryskyřičník (Ranunculus) a řeřišnice (Cardamine). Z dřevin zvládá drsné arktické podmínky vrba bylinná (Salix herbacea), nejmenší druh rodu vrba (Salix).

Pro tundru jsou dále typické dřeviny keříkovitého vzrůstu jako například bříza zakrslá (Betula nana), pěnišník laponský (Rhododendron lapponicum) či vrba laponská (Salix lapponum).

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz