Co vyvolává v organismu nesprávná funkce řašinek? Tomu se snaží přijít na kloub tým vědců vedený doktorem Vladimírem Vargou z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Vědci se zaměřují na detailní výzkum řasinek, tj. jejich strukturu a procesy růstu.
Z nesprávné funkce řasinek plynou dědičná onemocnění, která nesou souhrnné označení ciliopathie. Řasinky a také bičíky jsou protáhlé organely na povrchu eukaryotických buněk. Jsou zásadní pro pohyb některých buněčných typů, například prvoků a savčích spermií.
Nedávno byla popsána přítomnost řasinek ve zjednodušené formě na povrchu téměř všech buněk lidského těla. Jedná se o jakési „buněčné antény”, pomocí kterých buňky vnímají fyzikální a chemické vlastnosti svého okolí a přijímají signály od svých sousedů.
Řasinky hrají například klíčovou roli pro regulaci proudění tekutin v ledvinách.
Vědci nyní zkoumají, co všechno mohou způsobovat jejich poruchy. Velká funkční rozmanitost řasinek vyvolává různorodé projevy jejich poruch. Škála je velmi pestrá, zahrnuje neplodnost, chronické onemocnění dýchacích cest, obezitu i ztrátu čichu.
Jedná se o dědičná onemocnění s rozličnou intenzitou příznaků. Vzhledem k tomu, že ciliopathie mohou být způsobeny mutací v řadě řasinkových proteinů, není snadné vyvinout účinnou léčbu. Ta se v současnosti omezuje jen na zmírnění příznaků. Lepší pochopení zmíněných mutací, by mělo vést k možnosti účinnější léčby.
Vladimír Varga (na fotografii vlevo dole) se do ČR vrátil v minulém roce z postgraduálního pobytu na University of Oxford, kde studoval pohybový aparát eukaryotických buněk.