Skupina českých historiků a archeologů a jejich iráčtí spolupracovníci se rozhodli systematicky zmapovat kulturní ztráty, ke kterým došlo v Mosulu během ideologicky motivovaných útoků ze strany tzv.
Islámského státu. S architektonickým dědictvím tohoto města je možné se seznámit na výstavě Ohrožená architektura města Mosulu.
Cílem projektu je shromáždit maximum informací o téměř padesáti záměrně zbořených islámských a křesťanských stavbách, ale i o architektuře dosud stojící. Získaná data budou po vědeckém vyhodnocení poskytnuta institucím, které se budou angažovat v poválečné obnově města.
Kulturní genocidě Mosulu padly za oběť nejcennější stavby, svědčící o pestré etnické a náboženské minulosti města. Výstava, která se koná ve dnech 8. 2. – 31. 3. v Galerii Věda a umění v prostorách Akademie věd ČR, se snaží návštěvníkům ukázat opomíjenou architekturou a zároveň dává nahlédnout do činnosti Orientálního ústavu AV ČR.
Výstavní expozice, v níž se prolíná archeologický a historický výzkum s moderními technologiemi, ukazuje současné možnosti zkoumání architektonických památek „na dálku“, především prostřednictvím dat dálkového průzkumu Země pocházejících například z amerických špionážních satelitních systémů.
Zničené mosulské památky tak zásluhou českých odborníků znovu získávají svou původní, byť virtuální podobu.
Výstava Ohrožená architektura města Mosulu předkládá první výsledky projektu a je svého druhu ojedinělým pokusem o digitální obnovení nenávratně zničených hodnot města. Tam, kde to dochované podklady umožňují, byly vytvořeny přesné digitální modely staveb.
Prameny jsou však velmi špatné. Mosulská historická architektura se přes své nesporné umělecké hodnoty nestala předmětem systematické dokumentace a hloubkového studia; od roku 2003 je město z bezpečnostních důvodů západním badatelům prakticky nepřístupné.
Některé zaniklé stavby tak nebyly dokumentovány ani jedinou fotografií a je dnes nemožné určit jejich umělecko-historický význam.